Ayvalık’ta Terracota sergisi

0
770
KABOTAJ BAYRAM

AYVALIK BELEDİYESİ ORHAN PEKER SANAT GALERİSİ’NDE TERRACOTA SERGİSİ

Seramik sanatını resimle bütünleştiren Türkan Gündoğdular, illüstre kadın figürleri ile kadının farklı ruh hallerini tasvir ettiği terracotalarını bu kez,  kaybettiği annesi anısına yaptı. 17 Ağustos günü ‘Kadınlar vardır’ adlı sergisini açan Türkan Gündoğdular, “Bu sergi annem için. O sanatımın içinde de olsun istedim. Onun verdiği duygularla ortaya çıktı bu çalışmalar” dedi.

Kahverengimsi kızıl renkli, mat seramik olan Terracota çalışan Türkan Gündoğdular, Ayvalık’taki 6’ncı kişisel sergisini Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi’nde açtı. 22 adet  terracotaya sergisinde yer veren Türkan Gündoğdular, Ayvalık Hayrettin Paşa Mahallesindeki ev atölyesinde ürettiği seramik çalışmalarını 7 ay önce kaybettiği annesine adadı.

“KADINLAR RENKLİ, MÜCADELECİ OLSUN İSTİYORUM”

Sergide 3 ay içinde yaptığı terracotalara yer verdiğini belirten Türkan Gündoğdular, “ Annem çok renkli, çok neşeli, rengarenk bir kadındı. 5 sene yatalak kaldıktan sonra hayatını kaybetti. Son günlerinde çok acı çekti. Onu kaybetmenin acısını bir türlü atlatamıyorum. Bu sergimi ona adadım. Onun verdiği duygularla ortaya çıktı bu çalışmalar. Kadınlar renkli ama hepsinde benim terracotalarımda olduğu gibi bir hüzün var. İstiyorum ki kadınlar renkli olsun, mücadeleci olsun, özgüvenlerini yitirmesinler” dedi. Gündoğdular’ın sergisi 26 Ağustos tarihine kadar gezilebilir.