Bağımlılıkla mücadele için önemli kararlar alındı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kaymakam Bağımlılıkla Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı Ali Sırmalı Başkanlığında; yapıldı.

0
120
KABOTAJ Kurtuluş

Toplantıda İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can tarafından gerçekleştirilen sunumda bağımlılıkla mücadelede konusunda ilçe istatistikleri aktarıldı.

Toplantıda açıklama yapan kaymakam Sırmalı; “Bağımlılık toplumun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğin teminatı olan gençleri hedef alan son derece önemli bir sorun haline geldi. Bu nedenlerle bağımlılıkla mücadeleyi Devlet ve Millet olarak top yekün yapılması gerekiyor Toplantıda özellikle konu ile ilgili kurumlar arası koordinasyonun sağlanarak; uyuşturucu bağımlılarının, İlçemizde bağımlılık yapıcı maddeleri kullanabilecekleri terkedilmiş binalar ya da inşaat halindeki binalara kolluk kuvvetlerince denetimlerin yapılması ve belediye tarafından da yıkım işlerinin yapılması, gençlerin yoğun olarak dolaştığı internet kafeler ve toplantı yerlerinin denetlenmesi, konu ile ilgili hassasiyetin İlçe Müftülüğünce Cuma vaazlarında işlenmesi, tüm mahallelerimizde güvenlik kamera sisteminin yaygınlaştırılması kararı aldık.” dedi.

Sırmalı, ayrıca, park alanlarının ışıklandırılması, özellikle okullarda, askeri birliklerde eğitimlerin yapılmasına, alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin tedavi sonrası işgücü hizmetlerinden yararlanabilmesi için Çalışma ve İş-Kur İlçe Müdürlüğü tarafından meslek edindirme kurslarının açılması, okulların çevre güvenliğinin sağlanması, gerekli hallerde kurum, kuruluş veya STK’lardan üyeler dahil edilmesi kararların da alındığını bildirdi.