Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti 56. yaşında

Balıkesir'deki gazete, radyo, tv ve internet medyasının sahip, yönetici ve çalışanlarıyla yaygın basın temsilcilerini çatısı altında buluşturan ve üyelerinin çoğunluğu Sarı Basın Kartı sahibi gazetecilerden oluşan ilin en eski meslek örgütü Gazeteciler Cemiyeti 56. yılına ulaştı.

0
907
KABOTAJ BAYRAM

Balıkesir’de dönemin ildeki tüm gazetecilerinin bir araya gelerek 27 Aralık 1961’de kurduğu Gazeteciler Cemiyeti (BGC) 56.yaşını kutluyor.

BGC Başkanı Ramazan Demir yayınladığı mesajda, Cemiyetin sürekli geliştiğini, her yıl güçlenerek camianın gurur duyduğu bugünlere ulaştığına değindi.

Demir, üyelerinin çoğunluğu Sarı Basın Kartı sahibi gazetecilerden oluşan meslek örgütünü ulusal ve uluslararası platformlarda lâyıkıyla temsil etmenin gayretinde olduklarını belirterek, “Camiamıza ilkleri yaşatmanın yanısıra İstanbul, İzmir ve Bursa gibi metropol üç il dışındaki ilk Basın Müzesini Balıkesir’e kazandırarak ustalarımızdan aldığımız bayrağı zirveye taşımanın kıvancını yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

BALIKESİR’İN EN ESKİ MESLEK ÖRGÜTÜ

BGC’nin üyeleri başta olmak üzere toplum yararına seminerler, konferanslar, eğitim kursları ve kültürel geziler düzenlediğini, basının sorunlarına yönelik çalışmalar yaptığını kaydeden Demir, 56. yıl mesajında şunları kaydetti:

“Meslektaşlarımızın bilgi birikimlerini arttırmalarını sağlamak yanında sosyal, kültürel yaşamına katkı amacıyla proje üretiyoruz ve uyguluyoruz.

Önceliğimiz her zaman meslek içi eğitim oldu. Hazırlıklarını sürdürdüğümüz Gazetecilik Akademisini de hayata geçirerek yerel medyamızın kalifiye eleman açığını gidereceğiz.

Hedefimiz etkinliklerimizi her yıl arttırarak Balıkesir’in en eski meslek örgütünün Türkiye’nin örnek sivil toplum kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırmaktır. ”

MİLLETİMİZDEN TEK BİR BEKLENTİMİZ VAR!

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin, ülkenin temel değerleriyle bütünleşmiş, bilgiyi esas alan anlayışla üyelerine ve topluma hizmet ettiğini aktaran Demir, şöyle devam etti:

“Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutan, halkın gerçekleri öğrenme hakkına Anayasadan alınan güçle sahip çıkan BGC, bu temel ilkelerden ödün vermeden çalışarak kutsal mesleğimiz adına ve toplum yararına yeni projelere imza atmayı sürdürücektir.

Bu arada milletimizden tek beklentimiz ise, gazeteciliği kişisel çıkarları noktasında kullanarak kutsal mesleği kirleten şarlatanlara hak ettiği Osmanlı tokadını vurmasıdır!

Bunun vaktinin geldiğine olan inancımızı yenilerken ülkesini, milletini seven, mesleğinin ilkelerine bağlı kalan gazetecileri de 56 yıllık çınarın gölgesi altında örgütlü mücadeleye çağırıyoruz.

USTALARIN EMANETİNİ ZİRVEDE TUTACAĞIZ

Cemiyetimizin kuruluşu ve bugünlere ulaşmasında başkanı, yöneticisi ve üyesi olarak emekleri bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, İzzetin Yaşbek, Şemsi Aran, Hayati Çelik, Halil Nusret Ertüz, Emrah Sağdıç, Ali Gezer, Turhan Savaş, Fikri Özakbaş, Ekrem Balıbek, Reşit Kıpçak, Nejat Akpınar, Nihat Özbek, Şadi Kural, Hasan Basri Atılganer gibi ustalardan bugün aramızda olmayanları rahmetle anıyor, yaşayanlara uzun ömürler diliyorum.

Onların bizlere bıraktığı emaneti zirvede tutmanın gayretini sergilemeyi sürdüreceğiz.

55 YILIN DEĞERİNİ BİLİYORUZ

Cemiyetimizin geride bıraktığı 55 yılının değerini ve bugünün kıymetini bilerek zamanla kıymetsiz olmamak için çok çalışmamız gerektiğine inanarak 56. yıl gururunu camiamızla paylaşıyoruz.

Bu vesileyle çalışmalarımızın bizzat içinde yer alarak destek veren üyelerimizle medyamız yanında özel ve kamu kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerine teşekkürü borç biliyoruz.”

BGC’nin KISA TARİHÇESİ

Balıkesir’de yayınlanan gazetelerin bir dernek çatısı altında buluşması düşüncesi 1961 yılının son haftalarında sonuç verdi. Balıkesir kentinde yayınlanan Türk Dili, Balıkesir Postası, Balıkesir Ekspres ve Ateş gazetelerinin girişimleri sonucunda bir Gazeteciler Cemiyeti kurulması kararlaştırıldı. Balıkesir ilindeki tüm gazeteler 24 Aralık 1961 Pazar günü biraraya gelerek cemiyet tüzüğüne nihai şeklini verdi. Tüzük 27 Aralık 1961 günü Vilayete teslim edildi. Bu tarihten itibaren Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti resmen faaliyetine başlamıştı.