Başkan Uysal, “Hakkımı helal etmiyorum”

Burhaniye Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nda görüşülen 4. Maddenin, komisyon tarafından güneş enerji sistemleri yapılmak istenen arazinin turizm alanı ve halen ekilebilir verimli tarım arazileri olduğu gerekçesi ile dosyanın CHP’li ve MHP’li üyelerin oy çokluğuyla ilgili birime iade edilmesi yönündeki kararı belediye başkanı Uysal’ın tepkisine neden oldu.

0
889
KABOTAJ KABOTAJ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine Güneş Enerji Santrali kurulmasıyla ilgili maddenin görüşülmesi sırasında belediye meclisinde gergin anlar yaşandı.

“Belediye tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisi sistemi projesinin uygulanması, olmayacaksa bu projenin satılması” maddesinin Burhaniye Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek dosyanın tekrar ilgili birime iade edilmesi yönünde alınan karara Belediye Başkanı Necdet Uysal tepki gösterdi.

Belediye Meclisinde çoğunluk üyeye sahip olan CHP’nin ilçeye yapılacak olan yatırımların önünü tıkadığını savunun Ak Partili Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Bunları hiç dillendirmeyecektim ama ben bir Güneş Enerjisi Projesi yaptım, bu projeyi kabul etmeyen arkadaşlarıma hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Başkan Uysal’ın bu çıkışı üzerine CHP’li meclis üyesi Ayşe Nazmiye Binnur Dikmen meclisin laik bir yapıda olduğunu dini konuların karıştırılmamasını istedi. Bu ifade üzerine meclis salonu gerginleşti. Uysal, “Bu dini görüş mü? Biz laik değil miyiz? Dini görüşte olsa ben hakkımı helal etmiyorum!” Ben bu 2 Megawatt (MW) bağlantı görüşünü almak için çok emek verdim. Bu proje 1 milyon lira yapıyor, sadece dosya bedeli, siz bu projeyi çöp yaptınız!. Dünya kabul ediyor Burhaniye Belediye Meclisi Kabul etmiyor yazıklar olsun. Evet, hakkımı helal etmiyorum. Bu dosya ile ilgili olarak bütün yasal haklarımı da kullanacağım” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında Ak Partili belediye Meclis Üyeleri konunun tekrar komisyona alınıp değerlendirilmesini istedi.

Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından GES projesinin önünü kapatan komisyon kararı CHP’li ve MHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi.

Mülkiyeti Burhaniye Belediyesi’ne ait Geriş Mahallesi Eğrikoz mevkisinde yer alan 205 dönümlük alanda yapılması planlanan GES projesi 2 yıl önce Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından hazırlanarak Belediye Meclisine sunulmuştu.