Bilgisayar bomba gibi patladı; 20 kişi dumandan etkilendi.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir apartmanın ikinci katında çıkan yangında 20 kişi yoğun dumandan etkilendi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Durumu ağır olanlar çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. Yangından kurtarılanlar arasında 14 günlük bir de bebek bulunuyor.

0
662
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit ilçesindeki 5 katlı apartmanın 2’nci katında bilgisayar patlaması sonucu çıktığı öne sürülen yangında, apartman sakinleri ve yangına müdahale eden 5’i polis ve itfaiye personeli olmak üzere toplam 20 kişi dumandan etkilendi.

Alınan bilgilere göre, Hamidiye Mahallesi Es- Ko Sitesi’ndeki 20 dairenin bulunduğu 5 katlı B-Blok 2’nci katında patlama sesi duyuldu. İddiaya göre, dairede bulunan bilgisayarın patlaması sonucunda binada yangın çıktı. Olay yerine giden polis ekipleri, içerisinde 3 kişinin bulunduğu dairenin çelik kapısını kırarak vatandaşları tahliye etti.

Alevler içinde kalan daireden çıkan dumanlar apartmandaki diğer dairelere de ulaşınca vatandaşlar balkonlara ve pencerelere çıkarak yardım istedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından farklı noktalardan müdahale edilen yangın yarım saatlik çalışma sonucunda kontrol altına alındı. Ancak polis ve itfaiye ekipleri binada oluşan yoğun dumandan dolayı mahsur kalanları tahliye etmek için çalışma yürüttü. Yanan apartmanın 5’nci katında mahsur kalanlar arasında 14 günlük bebeğin bulunduğunu öğrenen itfaiye ekipleri, balkonda kurtarılmayı bekleyen bebek ve ailesini merdivenli araçla kurtarmaya çalıştı. Merdivenin ulaşamadığı bebek ve ailesine, gaz maskeli sağlık görevlileri gönderildi.

Binadaki dumanın tahliye edilmesinin ardından, bebek ve ailesi binadan çıkartılarak sağlık ekipleri tarafından Edremit Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yoğun dumandan etkilenen 5’i polis ve itfaiye görevlisi olmak üzere toplam 20 kişi ise sağlık ekiplerine teslim edildi. Durumu ağır olanlar çevredeki hastanelere sevk edildi.

Yanan dairenin üst katında ikamet eden ve uyurken bir patlama sesi ile uyandıklarını söyleyen apartman sakini “Evimizde eşimle uyuyorduk. Bir patlama sesi geldi ve sonra her yeri dumanlar bastı. Bizi görevliler kurtardı. Sağlık ekibi yardımcı oldu. Şimdi iyiyiz. Çok korktuk” dedi.

Yanan apartman dairesi tamamen kullanılamaz hale gelirken yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.