Bilim Adamlarını Şoke Eden Canlı!

0
280
KABOTAJ Kurtuluş

Adı “Lithoredo Abatanica” olan deniz yaratığı Filipinler’de bir nehrin dibinden açığa çıktı. Bilim adamları tarafından şaşkınla karşılanan yumuşakcanın özelliği ise sindirim sisteminin olağan üstü olması. Gemi kurtlarının ahşabı sıkması ve sindirmesi ile bilinir, ancak Lithoredo canlısının taş yemesi ve ilginç sindirim sistemi bu canlılardan tamamen farklı.

 

Fransa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi tarafından bir kaç yıl önce düzenlenen bir keşif gezisinde Bohol Adası’ndaki Abatan Nehri’ndeki gizemli bir gemi solucanının raporlarını duyurdu. Filipin Mollusk Symbiont Uluslararası İşbirlikçi Biyoçeşitlilik Grubu’nun üyeleri olan Reuben Shipway ve Northeastern Üniversitesi’nden Daniel Distel, bu canlıları aramaya başladı.

Bilim adamları yaptıkları çalışmalar su altında, delikli büyük kumtaşı parçalarını gördüler. Bazı kayalardan çıkıntılı olan taşların aralarını açtıklarında ise “Lithoredo Abatanica” adında ilginç bir canlıya rasladılar. Adına ise Lithoredo Abatanica…

Lithoredo Abatanica, bir metreden uzun büyüyebilen beyaz, kurt benzeri alışılmadık bir iştahı olan bir organizma. Taş yiyen bu deniz yaratığı sindirdiğin de ortaya çıkan şey ise kum. Bilim adamları bu tuhaf canlının organizmasındaki gizemli sindirim sürecini çözerken bir gerçek ile karşılaştı. Lithoredo’nın sindirim organı yoktu.

Rastladıkları canlı gemi kurtlarından yada diğer yumuşakcalardan farklıydı. Gemi kurtları ahşabı sıkması ve sindirmesi ile bilinir, ancak bilim adamlarının bulduğu canlı taş yiyor ve yapılarına göre bunu kum olarak sindiriyor. Ama asıl dikkat çekici kısmı sindirim organı olmadan bunu yapmasıydı.

Lithoredo gemi kurdu, istiridye gibi yumuşakca olan deniz hayvanlarının grubunda olduğu düşünülüyor. Ancak diğerlerin farklı yeni bir tür cins olduğu açıklandı.

Odun yiyen gemi kurtları bilim adamlarını büyülememekte, çünkü toz haline getirilmiş ahşabı solungaçlarında yaşayan simbiyotik bakteri yardımı ile sindirirler. Ancak Lithoredo taş yemesi ve bunu sindirim organı olmadan yapması ilgi çekti.

Yeni türlerde, odun sindirmek için kullanılan ve solucanlar arasında yaygın olan bir organ olan çekum eksikti. Ayrıca taş yiyen yaratıkların solungaçları, diğer gemi solucanların dan çok daha büyüktür.

Ekip şu an L. abatanica’nın ortak yaşıtlarının genomlarını onları tanımlamak ve metabolizmalarının nasıl çalıştığını görmek için sıralamaya çalışıyor.Araştırma yapan ekipten olan Distel, “Çoktan çok ilginç görünüyor,” dedi ve “Söyleyebileceğimiz şey, solungaçlarda bulduğumuz bakterilerin bugüne kadar başka bir gemi solucanın da bulduğumuz bakterilerle ilgili olmadığı” açıklamasını yaptı.

Kaynak: http://www.denizticaretgazetesi.org/dunya/bilim-adamlarini-soke-eden-canli/12759

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ