Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü AB ülkelerine sert çıktı.

Bir dizi açılış ve temel atma törenine katılmak üzere Balıkesir'e gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Doktor Faruk Özlü, valilik ziyaretinde değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özlü, “24 Haziran seçimleri, ülkemizi, “büyük ve güçlü Türkiye hedefine” bir adam daha yaklaştıracaktır. Seçim sürecinden, ekonomik istikrarsızlık yaratmaya çalışanlar; seçim sürecini istikrarsızlık ortamı gibi sunanlar, boşuna uğraşmasınlar. Seçimi fırsat bilerek, seçimi istismar ederek; Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz.”

0
682
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’de çeşitli temel atma ve fabrika açılışları yapmak üzere ile gelen Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Dr. Faruk Özlü, programı dahilinde gerçekleştirdiği valilik ziyaretinde  özel açıklamalarda bulundu.

Bakan Özlü, Türkiye olarak Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefine; her zamankinden daha yakın olduklarını bildirdi.

Bilim, teknoloji ve sanayide, bir sıçrama yaparak, “büyük ve güçlü Türkiye” hedefine doğru ilerlemeye devam edeceklerinin altını çizen bakan Özlü, “Bölgesel bir güç ve küresel bir oyuncu” olma iddiamızı; bilim ve teknolojiyle destekleyeceğiz. Hiçbir zaman çıtamızı düşürmeden, yolumuza devam edeceğiz. Her koşulda; bilime, teknolojiye, bilişime, yazılıma, Ar-Ge’ye, inovasyona ve tasarıma yatırım yapacağız. Bu anlamda; ben inanıyorum ki; 24 Haziran seçimleri, ülkemizi, “büyük ve güçlü Türkiye hedefine” bir adam daha yaklaştıracaktır. Daha güvenli, daha istikrarlı, daha hızlı ve daha etkin bir mekanizma ile, geleceğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız.” dedi.

Özlü, “Seçim sürecinden, ekonomik istikrarsızlık yaratmaya çalışanlar; seçim sürecini istikrarsızlık ortamı gibi sunanlar, boşuna uğraşmasınlar. Seçimi fırsat bilerek, seçimi istismar ederek; Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz. Türk sanayisi ve ekonomisi; 24 Haziran seçimlerinden, daha da güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine, daha da emin bir şekilde yürüyecektir. Bu vesileyle, bazı Avrupa ülkelerinin, seçim sürecinde, Türk politikacılarına ambargo koymuş olmalarını; daha önce de oynadıkları ama başarılı olamadıkları bir oyun olarak görüyorum. Doğrudan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bu uygulamayı kınıyorum. Kendilerini demokrasinin beşiği olarak pazarlayanların, maskesi bir kez daha düşmüştür. Bu tavırları, kendi sicillerine bir kara leke daha eklemiştir. Türkiye; bu tür parmak sallamalarla yolundan dönecek bir ülke değildir. Biz; daha önce bu engelleri nasıl aştıysak, yine aşmasını biliriz” diye konuştu.

Özlü Balıkesir Valiliğindeki açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Balıkesir, çok geniş potansiyele sahip bir kentimiz.

Tarımın, hayvancılığın, turizmin ve sanayinin; hep birlikte var olduğu, ender şehirlerimizden biri. Balıkesir, aynı zamanda dış ticaret fazlası veren kentlerimizden birisi konumunda. 2017 yılında 540 milyon dolar ihracata imza atan Balıkesirli sanayicilerimizi, üreticilerimizi ve girişimcilerimizi kutluyorum. Bu hızla giderse, Balıkesir’in, ülkemizin en büyük ekonomisine sahip, ilk 10 ili arasına girmemesi için hiçbir neden göremiyorum. İşadamlarımızı ve sanayicilerimizi; Balıkesir’in sahip olduğu büyük avantajlardan dolayı, bu şehre yatırıma davet ediyorum. Nedir o avantajlar? Hava, kara ve deniz ulaşımındaki kolaylık. Çok yakındaki Çandarlı’da devam eden, dev liman projesi. Coğrafi olarak son derece avantajlı bir lokasyon. Ayrıca; başta Bandırma, Altınova, Edremit gibi bölgelerdeki çok büyük Organize Sanayi Bölgeleri’nin varlığı; Balıkesir’i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Biz, Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak; Balıkesir sanayisinin daha da güçlenmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Özellikle; Balıkesir’in tarımsal potansiyelini desteklemek için, tarımsal teknoloji alanındaki girişimlere destek olacağız. Teknoloji ve bilimle desteklenen tarım ve sanayinin önünü açacağız. Balıkesirli KOBİ’lerimizin yanında olacağız. Balıkesir’de, KOSGEB veri tabanına kayıtlı 22 bin KOBİ’miz bulunuyor. 2003 – 2017 yılları arasında, bu KOBİ’lerden 8 bin 800’üne, çeşitli programlar kapsamında destek olduk. Aynı dönem içinde, Balıkesirli KOBİ’lerimiz için, 285 milyon lira tutarında kredi hacmi oluşturduk. 28 milyon liralık kredi faiz desteği sağladık.”