Biret, “Klasik müzik dünyada kriz yaşıyor”

-Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, klasik müziğin dünyada kriz yaşadığını savundu.. Klasik müziğin dünyada krizde olduğunu dile getiren Biret; “Ancak Uzakdoğu memleketinde çok büyük rağbet görüyor. Yalnız Çin’de milyonlarla piyanist olduğundan bahsediyorlar. Bu da hem güzel hem de korkutucu.”

0
495

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne (AIMA) ait Tunçay Barutçuoğlu evinde bir haftalık masterclas (ustalık sınıfı dersleri) eğitimlerini tamamlayan dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, klasik müziğin içinde bulunduğu durum hakkında açıklamalarda bulundu.

2.5 yaşında piyano çalan annesini taklit ederek tanıştığı müzik dünyasında dünyaca üne kavuşan 77 yaşındaki İdil Biret, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde genç yetenekler yetiştiriyor.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisine ait Tunçay Barutçuoğlu evinde piyano masterclas (Ustalık sınıfı) çalışmasını tamamlayan Biret, klasik müziğin dünyada krizde olduğunu kaydederek “Klasik müzik maalesef dünyada krizde. Ancak Uzakdoğu memleketinde çok büyük rağbet görüyor. Yalnız Çin’de milyonlarla piyanist olduğundan bahsediyorlar. Bu da hem güzel hem de korkutucu. Çünkü bu şekilde bir şeye varmak son derece güç genç yeni yetişen nesiller için. Ama benim en çok endişe ettiğim şey kolaylığa kaçmak. Kolaylığa kaçmamak lazım. Kalitesiz müziklerden zevk almak bilmiyorum ne dereceye kadar insana zenginlik, ruh zenginliği getirir” dedi.

“Ben 2.5 yaşındayken annem piyano çalıyordu. Bütün ailemizde herkes amatör müzisyendi. Ama kimse bunu meslek olarak yapmamıştı, ilk ben yapıyorum” diyen Biret, “Öğrenci demek uzun seneler beraber çalışmak demektir. Ben maalesef bunu yapamadım. Çünkü kendi yaptığım işler çok zaman alıyor. Plaklar, konserler ve başka yazı çalışmaları bunlar çok zaman aldığı için hakikaten bu şekil bir talebem olmadı. Ama genç virtüöz arkadaşlarımla beraber olmak, onlara bir dereceye kadar yardım etmek müzikal konularda hakikaten benim için çok büyük bir zevk ve kazanç aynı zamanda” şeklinde konuştu.

Biret, klasik müzikte yetiştirdiği genç yeteneklere tavsiyelerde de bulunarak, “Yaptıkları işi sevdikleri için yapsınlar. Ben bundan meşhur olacağım demesinler bu bugün geçerli olamaz çünkü yalnız Çin’de milyonlarla müzisyen, özellikle piyanist var. Bu hakikaten çok sevdiğimiz bir şey olarak ve zevk aldığınız bir şey olarak yapılmalı. Bu konuda amatör ruha sahipseniz çalışmalarınız tamamıyla profesyonel olmalı. Hiçbir zaman en ufak bir şeyi affetmemek lazım. Kendinde yanlış bir şey yaparsa hemen onu düzeltmek lazım. Bu demektir ki saatlerce çalışmak ve düşünmek.”

Biret, “Her zaman insan yeni şeyler keşfediyor. Mesela hiç olmayacak bir renk, bir nüans o insana yeni ufuklar açabiliyor. Yani karşılıklıdır bu. İnsanlar birbirinin fikirlerinden karşılıklı zenginleşiyor” ifadelerini kullandı.

Dünyada klasik müziğin yanı sıra nitelikli sanatın da krizde olduğuna dikkat çeken Uluslararası Ayvalık Müzik Akademisi (AIMA) Başkanı Filiz Ali, “Nitelikli sanat derken mimaride, edebiyatta, resim ve heykel sanatı da dahil olmak üzere bütün sanatlarda kriz var. Çünkü içinde yaşadığımız ekonomik sistem sanatların birer meta haline gelmesine neden oldu. Yani alınan ve satılan bir meta. O zaman tabi sizin sanatla olan ilişkinizi, yani hem sanla sanatçı olarak ilişki hem de dinleyici veya sanatsever olarak ilişki biraz fazla alışverişe dönüyor. Oysa ben Türkiye’de klasik müziğin eskisinden daha zor bir dönem geçirdiğini düşünmüyorum. O kadar çok insan var ki bu klasik müziğe gönül veren ve herhangi bir enstrüman çalarak bu meslekte ilerlemek isteyen çok genç insan var. Çok yetenekli insan var. Onların önünü açmak lazım. Ama dediğim dibi bu dünyada olan bir kriz. Bu krizi de ancak herhalde daha nitelikli sanata yönelmekle halledebilecek dünya” diye konuştu.

İzmir’den gelerek AIMA’da verilen ustalık sınıfı derslerini tamamlayan Emre Nur Beyler şunları söyledi; “Piyano benim için gerçekten çok önemli ve burada İdil Biret ile çalışabilmek çok büyük bir şans sırf benim için değil buradaki meslektaşlarım arkadaşlarım için de. Bu inanılmaz büyük bir şans ve Ayvalık’ta disiplinli bir kursta bir hafta boyunca çalışmaya karılmak çok güzel. Çok şey öğreniyoruz, çok yararlı oluyor bizim için.”

Berlin Barenboim Said Akademie’de müzik eğitimi alan ve AIMA Masterclas eğitimlerine katılan Lal Karaalioğlu şu ifadeleri kullandı; “Kendimi bildim bileli günümün her saatinde piyano ile iç içeyim. Üreterek, çalışarak geçiriyorum zamanımı ve yaz aylarını da verimli geçirmek benim için büyük avantaj. Burada İdil Biret gibi bir piyanistle birlikte çalışabilmek bizim için çok önemli.  Bize bu imkanı sunduğu için Filiz Ali’ye ve AIMA’ya teşekkür ediyorum.”

Dünyaca ünlü piyanist Biret tarafından piyano derslerinin verildiği programa, bu yıl ülke genelindeki konservatuvarlarda eğitim alan 9 öğrenci katıldı.