BM “Sıcaklıklar Artıyor, Enerji Tasarruflu Klima Kullanın” Çağrısı Yaptı

0
93
KABOTAJ Kurtuluş

Birleşmiş Milletler (BM) klimaların tehlikeleri hakkında bir rapor yayımlarken cihazların emisyona neden olan kimyasallar yaydığını belirten BM, küresel ısınmanın etkilerini azaltmaya yönelik enerji tasarruflu ve iklim dostu cihazlara geçme önerisinde bulundu.

Enerji tasarruflu cihazların kullanılması ile dünya çapında 40 yılda 460 milyar ton gazın havaya salımını engellemek mümkün olurken Tüm dünyaya enerji tasarruflu soğutma sistemlerine geçme çağrısında bulunan BM’ye göre, “Enerji tasarruflu soğutma sistemleri yalnızca atmosferdeki zararlı gazı azaltmakla kalm BM ayıp, 2050 yılına kadar elektrik maliyetlerinde 2,9 trilyon dolarlık tasarruf sağlayacak.”

“Artan ısı nedeni ile daha fazla soğutma sistemine ihtiyaç duyulacak”

Uzmanlara göre sıcaklıkların artması ile birlikte soğutma sistemlerine olan ihtiyaç artacak ve bu sistemlerin atmosfere saldığı emisyonlar da artış gösterecek. Böylece dünyamız daha da ısınacak.

BM raporuna göre, dünyadaki klima sayısının 2050 yılına kadar 3,6 milyardan 14 milyara çıkacağı belirtiliyor.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/bm-sicakliklar-artiyor-enerji-tasarruflu-klima-kullanin-cagrisi-yapti/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN