Bu da “Mantar” festivali

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Daire Başkanlığı tarafından Burhaniye ve Kaz Dağları’nda düzenlenen Burhaniye Belediyesi’nin destek verdiği Türkiye’nin ilk Yaban Mantarları Festivali 21-22 Ekim tarihlerinde düzenlendi.

0
1114
KABOTAJ Kurtuluş

Türkiye’de ilk olarak Burhaniye’de düzenlenen 1. Kaz Dağları Yaban Mantarları Eğitim Festivaline katılım yoğun oldu. Türkiye’nin değişik illerinden festival için Burhaniye’ye gelen misafirler iki gün boyunca Burhaniye Çiftçi Eğitim Merkezinde (BAÇEM) çeşitli etkinlikler ve seminerlere katıldılar.

SEMİNERLER İLE MANTARLAR TANITILDI

21 Ekim Cumartesi günü BAÇEM’de açılışı yapılan festivalde alanında uzman Profesör, Doçent, Yrd. Doç. Ve Uzman tarafından seminerler verildi. Mantar çeşitleri, Mantarın tarihi, Tıpta mantarların kullanımları konularında verilen seminerlerin yanı sıra uzmanlar ve mantar severler uzun uzun mantar sohbetleri yaptılar.

RİTİMLERİN EFENDİSİ OKAY TEMİZ’İN RİTİMLERİ BURHANİYELİLER İLE BULUŞTU

Festivalin ilk günü Burhaniye Cumhuriyet Meydanında Fungistanbul ve Okay Temiz konseri ile son buldu. İlk olarak Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi bir birinden güzel gösterilerini sunduktan sonra ardından sahne alan Fungistanbul kendine has tarzlarıyla ve kendi besteleri olan doğa için bestelenmiş parçaları Burhaniyeliler için çaldı. Fungistanbul’un ardından ünlü Perküsyon Üstadı, ritimlerin efendisi ve Devlet Sanatçısı Okay Temiz sahne aldı. Orkestrası ile birlikte ritimlerini müziğe yansıttılar.

  1. ÜMİT AKTAŞ “İLAÇSIZ YAŞAMAK MÜMKÜN”

22 Ekim Pazar günü Kaz Dağlarında mantar toplama etkinliği ile başlayan festivalin ikinci günü BAÇEM’de toplanan mantarların tanıtımı ile devam etti. Mantarların tanıtımın ardından Ünlü Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Ümit Aktaş konferansı başladı. Konferansında özellikle günümüz fastfood ürünlerinin hastalıklara sebep olduğunun altını çizen Aktaş geleneksel yaşamımıza devem etmeliyiz dedi. Eskiden yemeğimizi evimizde kendimiz yapardık şimdi dışarıdan fastfood ürünler söylüyoruz diyen Aktaş ne kadar geleneksel yaşamaya devam edersek şeker hastalığı, tansiyon kolesterol hastalıklarının kalmayacağını göreceğiz dedi. Diyabeti mikrobik olmayan salgın hastalık olarak nitelendiren Aktaş sağlıklı beslenme ile bu tür hastalıkların kalmayacağını da vurguladı. İlaçsız yaşamanın mümkün olduğunu belirten Aktaş ilaç sektörünün 50-60 yıldan beri var olduğunu ve ilaçlardan kurtulmanın tek yolunun sağlıklı beslenme ile sağlanacağını vurguladı. Eski insanlar nasıl yaşıyorsa biz de o şekilde yaşamalıyız diyen Aktaş konferansına kitaplarını katılımcılar için imzalayarak son verdi.