BU İDDİALAR DOĞRU MU?

Kuruluşu 1917 yılına dayanan Edremit Ticaret Odası'nın şu anki yönetimi bir ilke imza attı.103 yıllık süre içerisinde hicbir yönetimin almayı aklının ucundan dahi geçirmediği harcırah konusu şu anki yönetimle gündeme geldi.

0
96
KABOTAJ KABOTAJ

Odayı temsilen gidilen görevlerde yol ve konaklama giderleri zaten oda tarafından karşılanmakta iken,yönetim kurulu bundan sonraki seyahatlerde harcırah alınması kararına varmış ve buna bağlı olarak Aralık ayında yapılan İran ziyaretinde bu harcırah ödenmiştir. Bu ziyarette 3 kişilik heyetin yol ve konaklama masrafları toplamı 9.500 tl.iken heyette yer alan bir yönetim kurulu üyesine yaklaşık 9.000 tl.lik bir harcırah ödemesi yapılmıştır.Belirtmek gerekir ki bir başka yönetim kurulu üyesi arkadaşımızda Almanya’daki bir fuara katılım sağlamış,harcırah almayı reddetmesinin yanısıra uçak biletini dahi kendi alarak gitmiştir,bu onurlu davranışından dolayı teşekkür etmek gerekir.

Odalar gibi sivil toplum kuruluşları gönüllülük esası üzerine kurulmuştur ve amaçları üyelerinin çıkarlarını korumaktır,burada kimseye zorla görev verilmemekte ,tam tersine bu görevlerde yer alabilmek için seçim yarışlarına girilmektedir,o nedenle de seçildikten sonra buradan ekonomik çıkar elde etmeyi düşünmek ahlaki bir davranış değildir.

Harcırah alınmasının yasal temeli vardır,yani bu kanunsuz bir uygulama değildir ancak etik dışı bir davranıştır. Ekonomik zorluklar nedeni ile bir kısım üyemiz aidatlarını ödemekte zorlanmakta ve bunların tahsili için icra takipleri ile karşılaşmaktadırlar, bu şekilde güçlükle toplanan aidatları kendine cep harçlığı yapmayı düşünebilecek bir yönetimle ilk kez karşılaşılıyor.

Bugün yapılmış olan meclis toplantısında konu gündeme gelip durumun etik dışı olduğu söylenmiş olmasına karşın bazı yönetim kurulu üyelerimiz ne yazık ki bunun yasal olduğunu ve harcırah alınacağını savunmuşlardır. Bu durumda kendilerini kamuoyu vicdanı ile başbaşa bırakmaktan başka yapacak bir şey kalmıyor,yaptıkları eylemin doğru olduğu konusunda ısrarcı iseler her ay sonunda kimin ne kadar harcırah aldığını kamuoyuna gururla açıklamalarında sakınca yoktur ve bunu merakla bekleyeceğiz.