Bu kez develer güzellikleri için yarıştı.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde 28 Ocak Pazar günü güreşecek olan develer için bugün ilçede güzellik yarışması düzenlendi. 14 devenin katıldığı yarışmada Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in kardeşi Ethem Cirit'e ait “Baba Selçuk- Yargıtay” adlı deve birinci seçildi.

0
1469
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’de deve güzellik yarışması yapıldı.

Balıkesir’in Burhaniye Belediyesi tarafından bu yıl 14.’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Zeytin Hasat Festivali’nin ikinci gününde geleneksel olarak düzenlenecek güreşlerde mücadele edecek develer arasında “en süslü deve” yarışması düzenlendi.

Burhaniye Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen yarışmaya katılan develer 4 kişilik jüri ve vatandaşlara kendilerini beğendirmek için sırt numaralarına göre podyuma çıktı.

Sahipleri ve bakıcıları eşliğinde podyumda sırt numarası sırasına göre yürütülen develer arasından en süslü deveyi seçmek için jüri üyeleri bir hayli zorladı.

14 devenin katıldığı güzellik yarışmasında sahiplerinin süslediği develere jüri tarafından havutları, süsleri, baş yularları ve zillerine göre puan verildi. Değerlendirme sonucunda Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in kardeşi Ethem Cirit’e ait “Baba Selçuk- Yargıtay” adlı devesi 58 puanla birinci seçildi. Hasan Bayram’a ait Bayramoğlu Şah isimli deve 56 puan ile ikinci, Mahir Ersezen’nin Solotürk adlı devesi ise 54 puan alarak üçüncü oldu.

Birinci olan devesinin altın havan ödülünü Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçtiğimiz yıllarda yaşamını yitiren kardeşi Selçuk Cirit’in oğlu Fatih Cirit’e kaymakam Hüseyin Öner ve belediye başkanı Necdet Uysal verdi.

Deve sahibi Ethem Cirit gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burhaniye deve güreşlerinde daha önceki senelerde böyle bir etkinli olmuyordu. Bu sene ilçemizde ilkini yaptık deve güzellik yarışmasının. Bizim devemiz de birinci oldu. Seçimler adaletli bir şekilde yapıldı. Mutluyuz, sevinçliyiz. Pazar günkü deve güreşlerine de tüm deve severleri davet ediyoruz” dedi.