Burcu Gıda’dan “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyasına 1.4 milyon lira bağış.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde Konserve ve hazır yemekte “Lezzet Aşkı" diyerek 1992 yılında kurulan Burcu Gıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" sloganıyla başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası'na 1 milyon 400 bin lira bağış yaptı.

0
272
DCIM100MEDIADJI_0032.JPG
KABOTAJ Kurtuluş

Burcu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır; “Firma olarak koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce 470 olan personel sayımızı salgından sonra hiçbir destek almadan 120 yeni işçiyi kadromuza katarak 590’a çıkarttık.”

260 bin metrekare alan üzerine kurulu 5 tesisinde konserve, salça, zeytin, zeytinyağı, ketçap, hazır yemek ve çay üretimi ile 57 ülkeye ihracat yaparak Türk ekonomisine büyük katkı sunan firma, koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında bir çok firmanın faaliyetini durdurduğu, işçilerini izine çıkardığı bugünlerde 120 işçiyi daha kadrosuna katarak 470 olan personel sayısını 590’a çıkardı.

Firma olarak her yıl ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunduklarını belirten Burcu Gıda A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Bahadır yaptığı açıklamada firmalarının koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce 470 olan personel sayısını salgından sonra hiçbir destek almadan 120 yeni işçiyi kadrolarına katarak 590’a çıkardığını belirtti.

 Bahadır; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı biz bize yeteriz kampanyasına firmamız duyarlılık göstererek 1 milyon 400 bin lira kampanyaya bağışta bulunmuştur. Aynı zamanda kendi üretim yaptığımız bölgelerde de 600 bin lira ek bağışta bulunarak toplamda bu yılki bağışımız 2 milyon lirayı bulmuştur.” dedi.

2019 yılında yaklaşık 150 bin ton salça, konserve, hazır yemek konservesi ve sos üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Bahadır; “Firmamız, çalışanları ile beraber hijyen kurallarına çok önem vermektedir. Firmamız uluslar arası BRC ve Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı tarafından verilen FSSC 22.000 belgelerine sahiptir. Bünyesinde 40’a yakın gıda mühendisi ve Ar- Ge’sinde çalışan bir çok teknik eleman ile Uludağ ve Ege Üniversitelerinden de destek alarak kaliteye önem vermektedir. Burcu ürünleri, dünyada güvenilir markalar arasında yerini almıştır. Ege ihracatçılar birliğinde en fazla ülkeye ihracat yapan firma ödülü almıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kovıd 19 virüsü kendini göstermiştir. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve ekibine bu virüsle canla başla mücadele ettikleri için dünyaya çalışmaları ile örnek olmuşlardır. Ülkem adına kendilerine teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Bahadır, firmalarının hammadde temininin yüzde 60’ını Ege ve Marmara, yüzde 40’ını ise Türkiye’nin değişik bölgelerinden temin ettiğini bildirdi.

Üreticiye çok önem verdiklerini vurgulayan Bahadır; “Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da firmamızla uzun soluklu çalışan çiftçilerimize şu ana kadar 7 milyon lira fide, tohum ve gübre desteği, 8 milyon lira da tarlaya fideyi dikim, çapalama işçiliği için avans desteği vermiştir. Bu desteklerde herhangi bir fiyat farkı ve vade farkı uygulanmamaktadır. Tarım bakanlığımızın da üreticiye vermiş olduğu destekler var. Temennimiz odur ki, bu desteklerin tarlayı işleyen gerçek üreticiye verilmesidir. Çünkü tarlaların çoğu kiralandığı için esas üretici bu destekten faydalanamamaktadır.” diye konuştu. Bahadır; Türkiye’nin coğrafi konumu itibarı ile dünyanın en verimli toprağına, en güzel güneşine ve suyuna sahip olduğunu hatırlatarak, 2023 hedeflerine iyi bir tarım politikası ile dünyada en önemli ilk 5 ülkenin arasına girilebileceğini dile getirerek Burhaniye’den dünya sofralarına sloganı ile dünyaya ulaşmanın tüm çalışanlarının en büyük hedefi olduğu ifadesini kullandı