Burhaniye Zeytincilik OSB’de ilk ruhsat alındı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 2006 yılında kurulması için çalışmalara başlanan Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tamamlanarak ilk işletme ruhsatı alındı.

0
1353
KABOTAJ Kurtuluş

Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bu yılki zeytin sezonunda faaliyete geçecek olan Sinan Oğuz Başkurt’a ait sofralık zeytin işleme fabrikasına ilk işletme ruhsatı bir sofralık zeytin üretim firması tarafından alındı.Tarım ve Orman Bakanlığından yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği ile faaliyete geçecek olan işletmede son kontroller de yapıldı.

Tesisle ilgili bilgi veren işletme sahibi Sinan Oğuz Başkurt “11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında başvurduğumuz proje dosyası ile yüzde 50 hibe desteği aldığımız tesisimiz bu yıl hizmete geçiyor” dedi.

İlk etapta natürel yeşil ve siyah sofralık zeytin işleyeceklerini belirten Başkurt, “Tesisimize, tam otomatik renk ayırma makinesi de aldık. Bu makine sayesinde istenmeyen renkteki ve çürük durumdaki zeytinler otomatik olarak ayıklanıyor. Bu makine ile saatte 3 ton zeytini ayırabiliyoruz. Burhaniye’de ilk kez faaliyete geçecek bu makine ile dışarıya da hizmet vereceğiz. Böylece tüketime sunulacak olan sofralık yeşil ve sofralık siyah zeytin üretiminde kalite kayıplarını minimuma indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çancı ise “Bu projemiz ile Burhaniye Zeytincilik İhtisas OSB’de ilk işletme ruhsatının kesilmesi sevincine de ortak olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Son model makineler ile faaliyete geçecek olan tesis, orta ölçekli işletmeler için de örnek olacak nitelikleri taşıyor. Yıllık 200 ton yeşil, 200 ton da siyah zeytin işleme kapasitesine sahip olan tesis, bölgeye 10 kişilik bir istihdam olanağı da sağlayacak” ifadelerini kullandı.