Burhaniye’de 64 yıllık su şebekesi yenilendi.

Burhaniye ilçesinden çıkan Düdüklü kaynak suyu deposunun temeli atıldı. İlçedeki 24 kilometre uzunluğundaki 64 yıllık su şebekesinin de yenilenerek kullanıma sunuldu.

0
927
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinin doğal kaynak suyu olan Düdüklü suyu için Burhaniye Belediyesi 500 tonluk bir deposu yapımına başladı.

Burhaniye’nin önemli değerlerinden bir tanesi olan Düdüklü Doğal Kaynak Suyunun 1953 yılında yapılmış ve bugüne kadar yenilenmemiş olan ishale hattının geçtiğimiz aylarda yenilendiğini belirten başkan Uysal, “Eski sistem borular yerine yeni sistem ve sağlıklı borular ile değişen hatta destek olarak 500 tonluk su deposu yapımı da başladık. Burhaniye’nin Bahadınlı Mahallesine yapılan 500 tonluk su deposunun temel betonunun da dökümüne başladık” dedi.

Uysal, “Bir hayli eskimiş hattan dolayı su kesintileri, arızalar fazla olmaya başlamıştı. Bu sebeple 24 km olan ishale hattımızı yeniledik. Borularımızın çaplarını büyüterek suyun, Karadere Dere Güzle Yaylasından daha sağlıklı gelmesini sağladık. Yaklaşık 64 yıldır çalışan bir sistemin yenilenmesiyle suyun çok daha sağlıklı bir şekilde halkamıza verileceğini düşünüyoruz. Hattın yapılmasında bize yardımlarından ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyemize ve BASKİ Genel Müdürlüğüne ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha önce 50 tonluk su deposu olduğunu vurgulayan –––––Uysal “Bugün temel betonunu attığımız 500 tonluk su deposunun amacı yukarıda oluşabilecek arızalarda suyun kesintisiz bir şekilde şehre verilebilmesini sağlamaktır. Bu bakımdan hattımız yenilendi su kesintilerini minimuma indirecek. Ama her ihtimale karşı depomuzu da büyüterek bu hattımızın da en azından 70 yıl daha hizmet vermesi gayesindeyiz. Bu anlamda yeni hatta daha büyük yeni bir depo yakışırdı. Bugünde o deponun temel betonunu atıyoruz. Bundan sonra Bahadınlı ve Şarköy Mahallelerimize de düdüklü suyu verebileceğiz. Bizim amacımız daha çok vatandaşımızın doğal kaynak suyumuzdan faydalanabilmesidir. Bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah en geç Mayıs gibi yeni şebekemizden ve depomuzdan suyumuzu vereceğiz” ifadelerini kullandı.