Burhaniye’de CHP’lilerin aday isyanı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezi tarafından 2019 yerel seçimleri için Burhaniye Belediye Başkan Adayı olarak atanan isme tepki gösteren ve kendilerini “Cumhuriyet Halk Partisi Taban Hareketi” olarak nitelendiren yaklaşık 400 kişilik bir gurup partili ilçe başkanlığı önünde imza kampanyası başlatıp basın açıklaması yaptı.

0
573
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yaklaşık 400 kişilik partili gurup 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezi tarafından belediye başkan adayı olarak atanan Ali Kemal Deveciler’i istemediklerini bildiren bir basın açıklaması yaptı. Parti genel merkezi tarafından atanan adayın değiştirilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyanın hafta içi Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda devam edeceği ve toplanan imzaların CHP genel merkezine teslim edileceği bildirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye İlçe Başkanlık binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını “Cumhuriyet Halk Partisi Taban Hareketi” adına Esra Ersoy okudu.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir örgüt partisi olduğunun vurgulandığı basın açıklamasında; “Partimiz tarihi ve kurumsal kimliği gereği aldığı kararları örgütüne danışmadan alamaz. Mustafa Kemal Atatürk dahi aldığı tüm kararları milli mücadeleyi birlikte verdiği örgütlü yapıyla birlikte almıştır. Partimiz böyle bir anlayıştan doğmuştur. Bizler bugün bu alana yerel seçimlerde bir hüsran yaşamamak için örgütümüzün ve halkımızın sesini duyurmak için toplandık” denildi.

Burhaniye ilçesinde 2014 yılında kaybedilen yerel yönetim seçimlerinin ardından 2019 yılında yapılacak yerel seçimleri heyecan, heves ve umutla beklendiğinin belirtildiği basın açıklamasına şöyle devam edildi;
“Seçim takvimi daraldıktan ve aday adayı başvuru süreci başladıktan sonra, hepimizin heyecanı ve umudu daha da arttı. Özellikle son beş yılda yerel bazda Burhaniye’de partimizi yerel seçimlerde tek favori haline getirmiştir. Birlik ve beraberlik içinde, yerel seçimlerden üstün bir oy oranıyla çıkacağımız konusunda parti tabanı olarak hem fikirdik. Genel Merkez tarafından direk olarak Ali Kemal Deveciler in aday olarak atandığını öğrendik. Biz partimizde ahbap çavuş ilişkileri ile değil tabanın sesine göre aday belirlenmesini bekliyorduk. Ali Kemal Deveciler, 35 yıldır partimizde her dönem de başka hiçbir kişi yokmuşçasına aday adayı veya aday olmuştur. 35 yıllık siyasi yaşamında sadece bir defa oda merkez atamasıyla milletvekili olmuştur. Halkta karşılığı olmayan birisidir. Burhaniye’de, Balıkesir de hatta ulusal ve yerel basında 2014 yılında AK Parti için çalışma yapmış iddiaları ayyuka çıkmış birisidir. Bu nedenle partimizde ve halkımızda büyük bir tepkiye sebep olmuştur. Bu basın açıklamasının, başlayan taban hareketinin ve itirazların ana nedeni budur. Burhaniye’de karşılığı bulunmayan, kendi partililerimizin bile oy vermekten imtina edeceğini beyan ettiği, adayın tercih edilmesi anlaşılır değildir. Bu tercihten anladığımız, Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday tespiti dünür ilişkileri ile tespit ediliyor olmasıdır. Üyelerle ön seçim, eğilim yoklaması ya da anket gibi yöntemleri hiç kullanmadan, aday adayları ile hiç görüşülmeden, il yönetimi ve milletvekilleri ile Büyükşehir Belediye Başkan adayının mutabakatı olmadan, parti adayı isminin açıklanması biz Burhaniye halkını ve partililerimizi incitmiştir. Amacımız, Burhaniye CHP tabanında hiçbir karşılığı olmayan ve seçimlerde bizi ve partimizi yine hüsrana uğratacak olan Ali Kemal Deveciler’in adaylığının geri çekilmesini istiyoruz.”