“ilk tarım topluluklarının izine rastladı.”

- Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 8 yıldır yürütülen Adrameyttieon Antik kent kazıları çerçevesinde yapılan yüzey araştırmalarında insanlığın avcılıktan yetiştiriciliğe geçiş süreci, besin üretiminin başlangıcı ve yaşam şeklinin değişimine dair ilk tarım topluluklarının izine rastlandığı bildirildi. - Yrd. Doç. Dr. Özgen; - “Sülüklü çeşme buluntularıyla Edremit Körfezi’ndeki bulgular bizi ilk tarım topluluklarının dönemine kadar yani Neolitik döneme kadar götürüyor.”

0
257
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 2012 yılından beri Balıkesir Kuvayi Milliye Müze Müdürlüğü başkanlığında, Burhaniye Belediyesinin sponsorluğu ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen’in bilimsel danışmanlığında yürütülen Adrameyttieon Antik Kenti kazıları çerçevesinde bölgede yapılan yüzey araştırmaları sırasında ilk tarım topluluklarının izine rastlandı.
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen yaptığı açıklamada, elde edilen bulguların Şanlı Urfa’da ki Göbekli Tepe kadar önem taşıdığını belirterek, “Burhaniye ilçesinde Kızıklı ve Börezli köylerine yakın Sülüklüçeşme Mevkisinnde konumlanan bir başka düzleşmiş höyük yerleşimi bize körfezdeki ilk tarım topluluklarının izlerini sunuyor. Bu oldukça önemli bir bulgu. Çünkü Bergaztepeyle Kalkolitik döneme kadar buradaki kültür sürecini takip edebiliyorduk fakat Sülüklüçeşme buluntularıyla Neolitik döneme kadar bu süreci yani ilk tarım topluluklarının dönemine kadar çekebiliyoruz. Yine bölge prehistoryasını bütünler vaziyette bu saha içerisinde.” dedi.
Yüzey araştırmalarının en erken buluntu veren tespitinin prehistorik tespitler olduğunu ve Sülüklüçeşme Mevkisinde gerçekleştirildiğini dile getiren Özgen, “Burhaniye İlçesi, Kızıklı Mahallesi’nin yaklaşık 600 metre güneydoğusunda Sülüklüçeşme’nin güneyinde konumlanan alan, Köydere ve Damlarca Deresi arasında nispeten düzlük bir topografyaya sahiptir. Yüzeyden tanımlanabilir mimarinin saptanamadığı yerleşimde yapılan incelemelerde, oldukça fazla sayıda çay taşı ve sileks malzeme tespit edilmiştir. Bunların büyük çoğunluğu alet endüstrisinden arda kalan atık malzeme niteliğinde olup 10 adet çekirdek ve bunun yanı sıra 2 adet mikrolit parçasından oluşmaktadır. Bu prehistorik saptamaların arasında baltalar, parçalı olarak ele geçen öğütme tablası ile 3 adet silindirik ezgi taşı, taş buluntular arasındadır.” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Özgen Adramytteion Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda 3 yıl önce bulunan bin 200 yıllık kilise de belgeleme ve araştırma çalışmaların devam ettiğini de bildirdi.