Çadırda bile yer kalmadı

0
155
KABOTAJ Kurtuluş

Kurban Bayramı’nda tatilcilerin pandemi dolayısıyla kapalı mekanlardan uzaklaşarak açık alanlarda tatillerini yapmak istemesi üzerine Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesine kadar olan sahil şeridini kapsayan Edremit Körfezi’nde bölgede faaliyet gösteren irili ufaklı bir çok çadır kamptaki çadırlarda ve karavan kamp alanlarında yer kalmadı.

Burhaniye ilçesi Ören sahilindeki çadır kampın işletmecisi Filiz Altın verdiği bilgide, sezona pandemi korkusuyla başladıklarını ve İçişleri Bakanlığının genelgesi ışığında kamping olarak nasıl bir tedbir alacakları konusunda kendi pandemi planlarını yaptıklarını söyledi.

Uzun çalışmalar sonunda sezona korka korka başladıklarını ancak korktukları gibi olmadığını ifade eden Altın, “Herkes çok dikkatli özellikle tatile gelenler. Bu sene karavancıların sayısının arttığını görüyoruz. Adeta daha önce beş yıldızlı otele giden insanlar, kampçı olmaya başladı pandemiyle birlikte. Bu çok olumlu bir gelişme. Umuyoruz bu gelişme sadece kovid sebebiyle kalmaz ve daha çok kampa yöneliş devam eder diye bekliyoruz.” dedi.

Kurban Bayramı tatili için karavan ve çadır alanlarının hemen hemen dolduğu bilgisini veren Altın; “Hem çadır müşterilerimiz hem de karavan müşterilerimiz birbirleriyle gayet iyi ilişkiler içinde birbirlerine saygılı burada tatillerin, geçiriyorlar. Kurban Bayramı için rezervasyonlarımız doldu diyebilirim. Kimse lütfen Kurban Bayramı’nda rezervasyon yapmadan yola çıkmamalı. Biz de olsun başka kampinglerde olsun sıkıntı yaşamasınlar. Biz de üzülmeyelim, misafirlerde üzülmesin. Çünkü kapıdan geri çevirmek hiç hoş olmuyor.biz belli bir kotayı sabit tutup yerimiz olsa bile sosyal mesafeyi korumak adına kişi sayısını kısıtlamakta özen göstereceğiz.” diye konuştu.

Turizmci Attila Altın sezonun çok iyi geçtiğini dile getirerek; “Tabi ki biz pandemi dolayısıyla kapasitemizi kısıtladık. Tesisimizde yarım kapasiteyle çalışıyoruz. Aynı zamanda da minimum kalış süresi uyguluyoruz ki giriş çıkışlar daha fazla artmasın, risk bu şekilde azalsın diye.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı dolayısıyla yoğun rezervasyon talebi ile karşılaştıklarını kaydeden Altın şöyle konuştu; “Herkes sanki karavancılığa ve kampçılığa doğru sarkıyor. Yani bu sene çok karavancı misafir gelecek gibi bir durum var. Aynı zamanda tabi ki kapasitemiz kısıtlı olduğu için rezervasyon yaptırılması çok önem taşıyor. Rezervasyon talepleri de çok sayıda geliyor. Bayrama kadar boş yer kalmayacak gibi görünüyor.”

21 yıldır Edremit’in Güre Mahallesi’nde deniz kıyısındaki çadır kampı işleten Yüksel Aslan, yeni tip koronavirüs (Kovid – 19) nedeniyle sezonun geçen seneyi arattığını ancak yine de yüzde 50’nin üzerinde doluluk oranlarını yakaladıklarını söyledi.

Pandemiden dolayı uzman gözetiminde gerekli önlemleri aldıklarını ve hijyen seviyesini en üst düzeye çıkarttıklarını aktaran Aslan, Kurban Bayramı’nda yüksek oranda rezervasyon talebi olduğunu ve kampta yer kalmadığını bildirdi.

Aslan şöyle devam etti; “Şu anda doluluk oranımız yüzde 80 dolayında. Kurban Bayramı’na bir hafta var falan var. Bugünden zaten bizim rezervasyonlarımız doldu ve çadırlarımızda boş yerlerimiz bitti.”

Edremit’te bir başka çadır kampın işletmecilerinden İrem Arslan ise “Biz pandemi nedeniyle bütün önlemlerimizi aldık. Vatandaşlar pandemi dolayısıyla açık alanları tercih ettiği için Kurban Bayramı rezervasyonlarında otellere göre daha iyiyiz. Kurban Bayramı için rezervasyonlarımızı kapattık. Bütün hepsi dolu çadırlarımızın.” şeklinde konuştu. 

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Profesör Doktor Mehmet Oğuzhan İlban da pandemi döneminde insanların evlerinde kaldıklarını, dolayısıyla apartman dairesinde vakit geçirmenin de bu süreçte çok kolay olmadığını kaydederek şunları söyledi;

“Pandemi dolayısıyla evlerinde kalan insanlarımız şimdi artık evlerinden çıkma ihtiyacı duyuyorlar ve bu ihtiyaçlarını da gidermek amacıyla en önemli araç da turizm. Bu pandeminin özellikle Kovid – 19’un en önemli etkilerini azaltıcı unsurları dikkate aldığımız zaman ev çok gelişmesini beklediğimiz turizm türlerinden bir tanesi de kamp karavan. Nedeni ise çünkü doğayla baş başasınız Kovid – 19’dan daha uzaktasınız. Daha sağlıklı ve güvenilir bir yapı kişilerde oluşuyor. Tüketicilerin binalara tekrar dönmesi, otellere tekrar dönmesi yine tekrar kendi evlerindeymiş gibi kendilerini hissediyor olması aslında psikolojik anlamda da insanları kamp karavan, yat turizmi ve buna benzer alternatif turizm çeşitlerine yönlendirdi. Tabi ki kamp karavan, çadır kamping alanlarının Türkiye’de geliştirilmesi, bu anlamda yeni normale hazırlıklar yapılmasıyla ilgili de çalışmalar son derece önemli görünüyor.”

Kamp alanlarında kendi çadırıyla gelerek konaklamak isteyenlere kişi başı 50 lira, kampinge ait çadırda kalmak isteyenlere ise kişi başı 60 lira ve kendi karavanı ile gelenlere de kişi başı 60 lira fiyat uygulanıyor. Çadırla birlikte yatak, masa sandalye, buzdolabı, elektrik kullanımı, mutfak, duş ve tuvalet kullanımının bu fiyatın içinde olduğu bildirildi.