Çanakkale kahramanı Koca Seyit mezarı başında anıldı.

Çanakkale kahramanı Havranlı Koca Seyit ölümünün 78. ölüm yıl dönümde memleketinde bulunan mezarı başında düzenlenen törenlerle anıldı.

0
1016
KABOTAJ Kurtuluş

Çanakkale Savaşlarında kaldırdığı 276 kiloluk top mermisiyle Ocean gemisini batırarak savaşın seyrini değiştiren Onbaşı Seyit Çabuk (Koca seyit) Balıkesir’in Havran ilçesinde kendi adını taşıyan köydeki mezarı başında yapılan törenle anıldı.

Törene Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, İl ve İlçe Daire Amirleri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin çiçeklerle karşıladığı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Bugün Koca Seyit’in ölümünün 78. yıldönümü için burada toplandık. Koca Seyit ve silah arkadaşları sayesinde bugün huzur içerisinde, demokratik bir ortamda yaşıyoruz. Bugünkü huzurumuzu, yaşamımızı, demokrasimizi Seyit Onbaşılara ve onun gibi şehit olmuş, canını ortaya koyarak, bu ülkenin kurtuluşu, bağımsız kalması için her şeyi yapmış askerlerimize borçluyuz. Seyit Onbaşı, savaştan gelip ömrünü kendi köyünde, burada tamamlıyor ve 78 yıl önce de Hakkın rahmetine kavuşuyor. Onun göstermiş olduğu kahramanlık, yurdumuzdaki tüm çocuklarımıza, insanlarımıza anlatılmalı ve anlatılıyor da zaten. İman gücüyle bir insanın 276 kiloyu kaldırabileceğinin örneğidir. Koca Seyit Onbaşılar bu ülkede var. Gerektiğinde, ihtiyaç olduğunda ülkesini, vatanını, toprağını korumak için canını feda edebilecek milyonlarca insanımız var. Bu topraklar kutsal. Şehirlerimizin kanıyla sulandı çünkü. Bugünlerde bütün dünya ülkemizin üzerine gelmeye devam ediyor. Biz inanıyoruz ki, Seyit Onbaşılar hala var ve bunlar var oldukça da hiç kimseye ülkemizden bir çakıl taşı dahil teslim etmeyeceğiz. Ruhu şad olsun” dedi.

Okunan Kur’an-ı Kerim ve edilen duaların ardından, Gelibolu’dan getirilen toprak Kocaseyit’in mezarına konuldu.

Kocaseyit Anıt Mezarını ve alan içerisinde bulunan müzeyi ziyaret eden Vali Yazıcı ve beraberindekiler Müzede Kocaseyit’in torunu Muhammed Yıkar’dan dedesinin hayat hikayesini dinledi.

Müze hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazan Vali Ersin Yazıcı ardından beraberindekilerle alanda hatıra fotoğrafı çektirdi. Cuma namazı öncesi Koca Seyit anısına Mevlid-i Şerif okundu. Ardından program Kocaseyit İlk/Ortaokulu’nda devam etti.