Çanakkale Kahramanı Koca Seyit

0
439
SAMSUNG CSC
KABOTAJ Kurtuluş

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılı dolayısıyla, “Çanakkale kahramanı Koca Seyit” olarak bilinen Seyit Çabuk, mezarı başında anıldı.

BALIKESİR (AA)- Çanakkale Savaşları’nda Rumeli Mecidiye Tabyası’nda sırtlayarak kaldırdığı 276 kiloluk top mermisiyle savaşın seyrini değiştiren Havranlı Onbaşı Seyit’in (Koca seyit) Balıkesir’in Havran ilçesinde kendi adını taşıyan kırsal mahalledeki mezarı başında Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılı nedeniyle anma töreni düzenlendi.

AK Parti Medya Tanıtım Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Havran Kaymakamı Şeref Aydım, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, askerî erkan, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda, Koca Seyit’in kabri başında saygı duruşunda bulunuldu, dua edildi. 19. Motorlu Piyade Tugayı Merasim Takımı tarafından saygı atışı yapıldı.

Törene katılanlar, Koca Seyit’in Türk Bayrakları ile donatılan mezarına karanfil bıraktı.

Daha sonra, 276 kiloluk top mermisini kaldırarak savaşın kaderini değiştiren kahraman Koca Seyit’in anıt alanına gidildi.

Protokol üyeleri burada, Koca Seyit Anıt Müzesi’ni de ziyaret etti. Müzenin anı defterine duygu ve düşüncelerini yazan AK Parti Medya Tanıtım Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada Koca Seyit’in sadece Balıkesir’in, Havran’ın değil tüm Türkiye’de, tüm dünyada isim yapmış bir asker olduğunu söyledi.

18 Mart Şehitler Gününü anmak için Koca Seyit’in mezarı başında gerçekleştirilen anma programına katıldıklarını belirten Canbey, “Hocalarımızla birlikte saygı duruşunun ardından dua ettik. Kuran’ı Kerim okuduk. Koca Seyit bizim için sadece Balıkesir’in, Havran’ın değil tüm Türkiye’de, tüm dünyada isim yapmış bir askerimiz, bir vatanseverimiz. Biz kendisinden memnunuz çünkü Çanakkale Savaşında savaşın kaderini değiştiren en önemli isimlerimizden bir tanesi” dedi.

Koca Seyit’i her daim anmaya, hatırlamaya devam edileceğini kaydeden Canbey, sadece Koca Seyit’i değil Koca Seyit gibi nice isimsiz kahramanları ve büyük şahsiyetler olduğunu vurgulayarak tarihimize damga vurmuş nice şehitler olduğunu ve onları rahmetle andıklarını ifade etti.

Canbey, “Onlar o dönemde bu vatana sahip çıktılar inşallah bundan sonra da bu vatan evlatları her türlü kahramanlığı göstererek bu vatana sahip çıkmaya devam edecekler” diye konuştu.