Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı mezarı başında anıldı

Çanakkale Savaşı kahramanı Koca Seyit lakaplı Seyit Çubuk, Çanakkale Zaferi'nin 103'ncü yıldönümünde memleketiİ Balıkesir'in Havran ilçesinin kırsal Kocaseyit mahallesindeki mezarı başında anıldı.

0
1163
KABOTAJ Kurtuluş

Görev yaptığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda 276 kilogramlık top mermisini kaldırıp namluya sürerek, savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı, (Seyit Çabuk) bugün Balıkesir’in Havran ilçesindeki anıtı ve kabri başında anıldı.

18 Mart “Zafer Sabahı” Havran Merkez Camii’nde vatandaşların ve öğrencilerin katılımıyla sabah namazına müteakip şehitler için dua edilmesiyle başlayan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü etkinlikleri Havran 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunumuyla devam etti.

Programa Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Balıkesir AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ahmet Akın, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Daire Amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması ve öğrencilerin şiirlerini okumasıyla 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda düzenlenen tören sona erdi.

Kocaseyit anıt mezar alanındaki törenlerde Seyit onbaşının kabrine karanfil bırakıldı ve edilen duaların ardından kabristanda ki tören sona erdi