Cani baba; “Psikolojim yerinde değil.”

0
183
KABOTAJ Kurtuluş

GPS ile takip ettiği kızını öldüren sanık Yılmaz’ın yargılanmasına devam edildi.

Balıkesir’in Havran ilçesinde, aracına küresel konumlama sistemi (GPS) cihazı takarak takip ettiği doktor kızını silahla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmasına devam edilen ve Burhaniye T Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu’nda tutuklu bulunan sanık Mustafa Ali Yılmaz; savunmasında “Psikolojim şu an yerinde değil, takdir mahkemenindir.” dedi. Sanık avukatı müvekkilinin beraatını talep etti.

3 ay önceki duruşmada sanık kendisini, “Akıl sağlığım yerinde değil, olay anını hatırlamıyorum.” diyerek savunan sanık Yılmaz’ın Adli Tıp Kurumundan akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için mahkeme heyeti, muayenesinin yeni tip koronavirüs (Kovid – 19) salgını nedeniyle yapılamaması üzerine yeniden sevkini istedi. Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Ali Yılmaz (68) ve öldürülen Gülnur Yılmaz’ın yakınlarının yanı sıra sanık ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek rapor alınmasına karar vererek duruşmayı Eylül günü saat 14.35’e erteledi.

– Dedektiflik bürosu hizmet vermediklerini iddia etti

Aracına Küresel Takip Sistemi (GPS) koyarak takip ettiği kızını öldüren Mustafa Ali Yılmaz’ın kiraladığı Antalya’da faaliyet gösteren dedektiflik bürosu sahibi Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde verdiği ifadesinde; “Mustafa Ali Yılmaz 4 Mayıs 2019 tarihinde ofisime geldi eşi Gülden Yılmaz aralarında problem olduğunu belirtti. Eşiyle aralarındaki problem nedeniyle kızının da kendisiyle görüşmediğinin annesiyle kızının birlikte hareket ettiklerini kızının üniversiteden mezun olduktan sonra annesiyle İngiltere’ye kaçacağını öğrendiğini ifade etti, bunun üzerine şahıs Gülden Yılmaz’ın yaşadığı adresinin tespitini, ikamet ettiği adresin kime ait olduğu, kiralayanın kimliği, elektrik su aboneliklerinin kimlere ait olduğu tespiti sonrasında eşinin yaşadığı apartmana girişinin fotoğrafının tarafımızda talep etti, bu danışmanlık ücreti olarak 4 bin liraya anlaşma yapıldı, bu paranın yarısı peşin geriye kalan tutarı da iş bitiminde ödenmesi hususunda anlaşma yapıldı, Mustafa Ali Yılmaz 2 bina lira para getireceğini belirterek ofisimizden ayrıldı, söz konusu parayı getirmedi. Bu para bizim tarafımca alınmadı, Mustafa Ali Yılmaz’ın ifadelerindeki tutarsızlık, çelişki ile şahsın psikolojik rahatsızlıkları olabileceği değerlendirildiği görüşme esnasında tarafımızda eşini devlet tarafından koruma altına alındığını ifade etmesi üzerine şahsa karşı güvensizlik oluştu. Bunun üzerine şahısla yapılan anlaşma tarafımızca fesih edildi ve kendisine bildirildi. Mustafa Yılmaz’ın tarafımızdan talep ettiği konularda söz konusu nedenlerden dolayı araştırma danışman yapılmamıştır o günden sonrada kendisini görmedim, böyle bir olayın yaşandığında basında gördüm.” dediği öğrenildi

-“Dedektiflik bürosunun ifadesi gerçeği yansıtmıyor.”

Öldürülen Gülnur Yılmaz’ın annesi Gülden Yılmaz’ın avukatı Berna Menteş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanığın eşini izletmek için tuttuğu dedektiflik bürosu yetkilisinin Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesine talimatla verdiği ifadesinde; sanık Mustafa Ali Yılmaz’ın niyetinin kötü olduğunu anladıkları andan itibaren hizmet vermeyi durdurduklarını söylediğini belirterek bunun gerçeği yansıtmadığını ve maktulü adım adım izlemeye devam ettiğini söyledi.

Menteş, “Sanık Yılmaz, dedektiflik bürosuna özel olarak bu talimatları veriyor. Dedektiflik bürosu da Gülden Yılmaz’ın yaşadığı adresin tespitini, ikametin kime ait olduğunu, kiralayanın kimliğini, elektrik, su aboneliğinin kim üzerine olduğunu bildiriyor. Gülnur Yılmaz’ın apartman ve daire girişinde fotoğraflarını çekiyor sonra da mahkemeye verdiği ifadesinde dedektiflik bürosu yetkilisi zanlı Yılmaz’ın niyetinin kötü olduğunu anladıklarında ise hizmet vermediklerini söylüyor. Bu gerçeği yansıtmıyor.” diye konuştu.

– Olay

Pratisyen hekim Gülnur Yılmaz (28), geçen yıl haziran ayında iki arkadaşıyla Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (TUS) hazırlanmak üzere Antalya’dan Balıkesir’e gelmişti.

Eşi Gülden Yılmaz ile boşanma davası süren Mustafa Ali Yılmaz’ın, aracına GPS cihazı yerleştirdiği kızını 27 Haziran 2019’da, 35 KC 919 plakalı otomobiliyle takibe başladığı, Havran ilçesi Şapçı mevkisinde onun kullandığı 07 GCG 26 plakalı otomobili arkadan çarparak yoldan çıkardığı iddia edilmişti. Annesinin yerini söylemeyen tartıştığı kızını otomobiline götürerek 11 el ateş esip öldürdüğü ileri sürülen Yılmaz, yaya olarak kaçarken İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin takibi sonucu silahıyla yakalanarak tutuklanmıştı.

Mustafa Ali Yılmaz hakkında “canavarca hisle alt soydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı. Gülden Yılmaz da eşinden boşanmak için dava açmıştı.