Ceviz kabuklarına hayat veriyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan Süleyman Yücel, yakacak olarak kullanılan ceviz kabuklarını buzdolabı magneti, kalemlik, kapı-perde süsü, gece lambası, hayvan figürleri gibi ev aksesuarlarına ve hediyelik eşyaya dönüştürüyor.

0
996
KABOTAJ Kurtuluş

Altı yıl önce emekli olduktan sonra Ankara’dan gelerek Edremit’e yerleşen Süleyman Yücel, evinde ceviz kabuklarından yaptığı süs eşyalarını Altınkum Mahallesinde kurulan gece pazarındaki tezgahında satıyor.

Emekli olduktan sonra Edremit’e yerleşen Süleyman Yücel, ceviz kabuklarını kullanarak uçaktan kardan adama, teraziden bebek beşiğine kadar bir çok süs ve dekoratif eşya yapıyor.

Altınkum Mahallesindeki evinin bir odasını dönüştürdüğü atölyesinde çalışan Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aslen Ankaralı olduğunu ve 6 yıl önce emekli olduktan sonra Balıkesir’in Edremit ilçesine yerleştiklerini söyledi.

El sanatları işine emekli olduktan sonra 5 yıl önce ceviz kabuklarıyla başladığını belirten Yücel, “Ceviz kabuğundan neler yapabilirim diye araştırma yaptım. İlk önce ceviz kabuğundan bebek yaptım. Ondan sonra neden gemi olmasın diyerek gemi yaptım. Sırasıyla yelkenli, koltuk takımı, vazo, çiçek derken her geçen gün yeni objeler ekledim. Sırayla bu objeler günden güne genişleyerek yaptığım materyalleri geliştirdim. Şu anda ceviz kabuklarından yaklaşık 27 çeşit obje yaptım” dedi.

Milletin attığı ceviz kabuklarını kendisinin geri dönüşüm olarak kullanmayı görev bildiğini kaydeden Yücel AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Her geçen gün yeni objeler katarak ceviz kabuklarından yaptığım çalışmalarımı gittiği yere kadar ilerleteceğim. Evimin atölyeye dönüştürdüğüm bir köşesinde bu çalışmalarımı sürdürüyorum. Genellikle çalışmalarımı evimin balkonunda yapıyorum. Apartman dairesinde oturduğumdan komşuları rahatsız etmemek adına balkonda havalar müsait olduğu sürece bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Küçük bir atölyem olsa daha gelişmiş aletlerle daha çok materyal yapma imkanım olur” diye konuştu.

Çeşitli objelere dönüştürdüğü ceviz kabuklarının bozulmaması için içini boşalttıktan sonra ilaçlı su ile temizlediğini dile getiren Yücel, “İlk başta acemiliğime denk geldi yaptıklarım kurtlandı. Ceviz kabuklarının içlerini açmadan bir şeyler yaptım. Belirli bir zaman sonra ceviz kabuklarının içinde kurtlanmalar meydana geldiğini fark ettim. Şimdi ceviz kabuklarını ilk aldığımda içini açıyorum, içlerini boşaltıyorum. Daha sonra ceviz kabuklarını su ve çeşitli ilaç yardımı ile temizliyorum ve yapacağım materyallere dönüştürüyorum. Çalışmam bittikten sonra ceviz kabuğu mat olduğu için ilgi çekmesi ve güzel görünmesi için dışında su bazlı vernik kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kahve ve dışarı çıkma alışkanlığı olmadığından dolayı vakit geçirmek için hobi amaçlı başladığı ceviz kabuğundan objeler yapma işin daha sonra geliştirerek ticarete dönüştürdüğünü anlatan Yücel şunları söyledi;

“Koah hastası olduğum için kahveye gitmemek, sigara içilen ve tozlu ortamda bulunmamak amaçlı ne yaparım da günü nasıl geçirebilirim, huzurlu geçirebilirim diye düşündüm.  Hobi amaçlı ceviz kabuğundan bir şeyler yapmaya başladım. Bu yaptıklarımla da mutlu oluyorum. Gelen güzel değerlendirmeler karşısında daha çok mutlu oluyorum. Bu yaptığım iş maddiyattan önce aldığım olumlu yorumlar çok mutlu ediyor beni.”

Ceviz kabuğundan yapılmış hediyelik eşyaları ilginç bulduğunu söyleyen Ekrem Er, “Görsellik, yaratıcılık ve bir sunum olarak bir şeyler ifade ediyor bu çalışmalar. Kullanılmayan bir kabuk, atık bir mamulün ilginç bir şekilde kullanılacak obje haline gelmesi insanların ilgisini çekiyor” şeklinde konuştu.

Amerika’dan tatil için Edremit’teki yakınlarının yanına gelen Hatice Danışır da “Bunlar çok ilginç. Ceviz yiyoruz da böyle görmedim. Çok hoş, çok ilginç. Hiç böyle bir şeye rastlamadım daha önce. Kullanılan renkler de çok hoş. Ben Amerika’da yaşıyorum. Burada satılan el emeği ürünler daha ilginç. Burada yöresel ürünler kullanılıyor” açıklamasını yaptı.

Süleyman Yücel’in ceviz kabuğundan yaptığı süs ve dekoratif eşyalar tanesi 5 ile 35 lira arasında alıcı buluyor.