Çevre Felaketini Önlemek İçin Şimdi Harekete Geçin!

0
375
KABOTAJ Kurtuluş

Dünyanın dört bir yanından 100 akademisyen, yazar, siyasetçi ve kampanyacı, iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem çağrısı yapıyor.

 

Karmaşık, birbirine bağlı küresel ekosistemimizde, türlerin yok oluşunun hızlanmasıyla yaşam ölüyor. İklim krizi tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde kötüye gidiyor. Her gün 200 türün soyu tükeniyor. Bu korkunç durum bu şekilde devam edemez.

Dünya genelindeki politik liderler çevresel krizi ele alma konusunda başarısız. Küresel kurumsal kapitalizm uluslararası ekonomiyi yönlendirmeye devam ederse küresel felaket kaçınılmazdır.

Britanya, ABD, Avustralya, Brezilya ve Afrika ve Asya’daki kayıtsızlık ve eylemsizliğin hepsi insanlığın gezegeni koruma konusundaki büyük sorumluluğunu reddeden çeşitli politik felç belirtilerini göstermektedir.

Uluslararası siyasi örgütler ve ulusal hükümetler iklim-krizi meselesini, acilen ele almak için kapsamlı politikalar hazırlayarak bir an önce ön plana almalılar. Geleneksel imtiyazlara sahip uluslar fakirleşmiş ülkelerdeki sürdürülemez ekonomik büyümenin yarattığı zararları tazmin etmek ve maddi bakımdan ayrıcalıklı ülkelerin gezegeni yağmalayan emperyalizminin verdiği zararı karşılamak için bu ülkelerdeki kapsamlı çevre koruma politikalarını gönüllü olarak finanse etmelidir.

Aşırı hava koşulları gıda üretimine şimdiden darbe vururken, hükümetlerin aşırı hava koşullarına dirençli gıda üretimi için ekolojik tarım alanına acilen yatırım yaparak herhangi bir açlık riskini önlemek üzere derhal harekete geçmesini talep ediyoruz. Ayrıca gıda ürünlerimiz üzerinde hava olaylarının yarattığı yıkımı yavaşlatmak üzere Kuzey Kutbu buz tabakasının kurtarılması için acil bir zirve toplantısı yapılması çağrısında bulunuyoruz.

Dahası, yerkürenin endişeli yurttaşlarını yerli halkların haklarının savunuculuğu, sömürgelerin bağımsızlığa kavuşması ve onarıcı adalet de dahil olmak üzere kendi ortamlarında mevcut rehavet karşısında isyan etmeleri ve örgütlenmeleri, yani yok oluşa artık isyan eden küresel harekete (örneğin Birleşik Krallık’taki Yok Oluş İsyanı’na) katılmaları için çağrıda bulunuyoruz

Politikacıları ve iş dünyasının liderlerini rehavetlerinden ve inkârcılıklarından vazgeçmeye ikna etmek için ne gerekiyorsa kolektif olarak şiddete başvurmadan yapmak zorundayız. Politikacıları ve iş dünyası liderlerinin “böyle gelmiş böyle gider” bakış açısı artık bir seçenek olmaktan çıkmıştır. Yer kürenin vatandaşları artık gezegene ait görevimizi yerine getirmekteki bu başarısızlığa daha fazla katlanmayacaklar.

Her birimiz, özellikle maddi imtiyazlılar dünyasında yaşayanlarımız bundan sonra daha basit yaşamayı, daha az tüketmeyi ve yalnızca insan haklarını korumakla kalmayıp aynı zamanda gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirme ihtiyacını kabul etmeyi taahhüt etmeliyiz.

KAYNAK : https://yesilgazete.org/blog/2018/12/25/cevre-felaketini-onlemek-icin-simdi-harekete-gecin/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ