Çevre Teknolojisi’nin Genç Sesi İTÜ Kimya Mühendisliği Takımı’nın Başarısı

0
406
KABOTAJ Kurtuluş

28-30 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen konusunun lider ve en büyük etkinliklerinden biri olan IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı kapsamında IFAT ve DWA (Almanya Su Ekonomisi, Atıksu ve Atık Derneği) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “University Challenge Euroasia” adlı yarışmaya Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU danışmanlığında katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencileri Mert Can İNCE, Gamze KESER ve Ece METERİS’in takımı birinci oldu.

 

29 Mart 2019 günü 10 üniversitenin takımları kendilerine verilen iki görev için çevre teknolojileri başlığında bilgileriyle yarıştılar. İlk görevleri “Enerji, Su, Atık ve Altyapının Havzada Yönetimi” olan takımlar fuardaki firma teknolojilerini yerinde inceleme ve kısa sürede raporlama ikinci görevini de yaptılar.

İTÜ Takımı 4-8 Mayıs 2020 tarihinde Münih’te düzenlenecek “World University Challenge” yarışmasına IFAT desteğinde katılmaya hak kazandı. Mert Can İNCE “Derslerimizin yanında yarışma için düzenli çalışarak hazırlandık. Okuduk. Araştırdık. Takım çalışması yeteneğimizi geliştirdik. Derslerimizde mühendislik etiği öğrendik. Mühendisin topluma, çevreye, hizmetin sunulduğu kişiye, mesleğe ve meslektaşlarına ahlaki ve adil davranış sorumluluğu taşıması gereğini çok iyi biliyoruz.

Çevremizi koruma gençlerin aynı zamanda geleceğini koruması için de mühim. Kimya mühendisi olarak çalışırken çevre yönetimi konusunda gereğini yapmak, çevre teknolojileri konusunda yetkin olmak öncelikli görevlerimizden olmalı. Münich’te ülkemizi temsil edeceğiz. İTÜ Takımı için büyük bir deneyim olacak. Ara vermeden çalışmamızı sürdüreceğiz ve Türkiye’nin çevre teknolojisi genç sesi olacağız. Başaracağız ” dedi.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/cevre-teknolojisinin-genc-sesi-itu-kimya-muhendisligi-takiminin-basarisi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+Güncel+Haber+Bülteni%29

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ