Çeyizindeki altınlarını kaptırdı

0
510
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit’te Turhan Bey Mahallesi’ndeki tek katlı evinde hasta oğlu ile birlikte yaşayan 75 yaşındaki Bedriye Şimşek, ev telefonunu arayarak kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, bankadaki hesabından bir miktar parasının teröristler tarafından alındığı yalanıyla evdeki altınları teslim etmesini istedi. Tutuklanmaktan korkan yaşlı kadın, 7 bin lira nakit para ve yaklaşık 100 bin lira değerindeki altınları dolandırıcılara elleriyle teslim etti.

Dolandırıcının sözlerine inanan Şimşek, çeyizinden kalan ve daha sonra aldığı köstek tabir edilen 2 metre zincir, 2 tane ucunda küçük altın bulunan kelepçe şeklinde bilezik, 2 tane Adana Burması olmak üzere toplam 7 bilezik, oğluna ait zincir, 1 bileklik, 1 yüzük ile 7 bin lirayı poşete doldurdu.

Şimşek tüm gün açık tuttuğu telefonu dolandırıcıların söylemesi üzerine akşam üzeri kapatır kapatmaz evinin kapsı çaldı.

Şimşek, kapıya gelen dolandırıcıyı içeri aldı ve bir süre konuştuktan sonra ikna olarak 7 bin lira nakit para ile yaklaşık 100 in liralık altınlarını teslim etti. Bir süre sonra dolandırıldığını anlayan Şimşek, durumu polise bildirdi.

Başından geçenleri yaşlı gözlerle anlatan Şimşek, telefonla arayan kişinin polis olduğunu ve oğlunun ile kendinin kimlik bilgilerini, hatta ev adreslerine kadar söylemesi üzerine korku yaşadığını belirtti.

Daha sonra telefondaki kişinin tekrar arayarak yanında savcı ve hakim olduğunu söylediği kişilerle kendisini görüştürdüğünü ifade eden Şimşek, “Arayanlar benim korktuğumu anlayınca bana ‘bak teyze biz polisiz. Senin bankadan bir miktar paran teröristler tarafından alınmış. Hesabından bir miktar para çekmişler. Teyze şimdi altınlarını, paralarını bize emanet edeceksin. Biz polisiz’ dedi. Ben de neden onlara vereceğimi sorunca, ‘Teyze kendini korumak istiyorsan biz seni koruma altına alacağız’ dediler” diye konuştu.

Vermek istemediğini söylemesi üzerine arayan kişinin sert bir ifade ile telefonu hiç kapatmamasını istediğini aktararak şunları söyledi;

“Telefondaki kişi bana ‘telefon hep açık kasın. 5 dakika arayla bana “Alo” diyeceksin. Ben söyleyince kapatacaksın’ bunun üzerine telefon akşama kadar açık durdu. Kapattırmadı bana telefonu. Daha sonra telefondaki kişi bana, ‘şimdi savcılar gelecek. Adresini verdik. Arabayla gelen kişilere kapıyı açacaksın içeri girecekler parayı almaya. Paralarını, altınlarını vereceksin biz burada milletin malını koruyoruz. Sana biz iyilik yapıyoruz’ dedi. Ben de altınlarımı vermeyeceğimi söyleyince bana hakaret ederek, ‘şimdi polis arabasını gönderiyorum. Oğlunla seni tutuklatarak Balıkesir Cezaevine göndereceğim’ dedi. Ben bunun üzerine korkudan sersemledim ve yere düşüp başımı koltuğun kenarına vurmuşum. Bu arada arayan kişinin gönderdiği kişi de evde. Ben sersemleyince hasta olan oğlumdan su isteyerek sözde bana yardım etti. Bu arada altınlarla paranın olduğu torba bende. Bana su içirdikten sonra bardağı oğluma vererek altınları aldı ve kapıdan çıktı gitti.”

Telefondaki kişi “kendine harçlık al” demiş.

Yaşadıklarını anlatan Şimşek telefona arayan kişinin kendilerine vermesini istediği paralardan bir miktar kendisine harçlık almasını söylediğini de ifade etti.