CHP’li Saka, “Beni istemeyen partimde, durmanın anlamı yok.”

Balıkesir’in Edremit ilçesinin Güre beldesinde biri bağımsız 6, ilçe merkezinde bir olmak üzere 7 dönem üst üste seçim kazanarak 32 yıl aralıksız belediye başkanlığı yapan Kamil Saka, 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin kendisini yeniden aday göstermemesi üzerine “Beni istemeyen partimde, durmanın anlamı yok” diyerek istifa edeceğini söyledi.

0
529
KABOTAJ EDR_15TEMMUZ

32 yıl boyunca ara vermeden üst üste 7 dönem 1987 yılından bu yana belediye başkanlığı yaparak Türkiye’de en uzun görevde kalma unvanına sahip olan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından 31 Mart yerel seçimlerinde aday gösterilmemesi üzerine partisinden istifa edeceğinin sinyallerini verdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saka, kendisine Demokratik Sol ve Vatan Partisi’nden belediye başkanı aday olması yönünde teklifler yapıldığını belirterek vatandaşlarında da aday olması için yoğun baskıları olduğunu söyledi.

CHP’den Aday gösterilmeyen Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka “Şu anda kesinleşmiş hiçbir şey yok. Kesinleştiği an gerekli basın açıklaması ile zaten kamuoyuna duyururum. Saklanacak, gizlenecek bir şey değil. Ama şu anda bir şey yok. Ben belediye başkan aday adaylığımı geri çektim. CHP uygun görmediği için. Neden uygun görmediklerini izah etmedikleri için. Daha doğrusu. DSP’den, Vatan Partisi’nden değişik partilerden teklifler var tabi ki. Edremit Halkından ciddi bir baskı var. Ne yapacağımızı arkadaşlarımız ile konuşup karar vereceğiz. Birkaç gün içinde neticelenir” dedi.

Gazetecilerin “CHP’den istifa edecek misiniz?” sorusu üzerine Saka, “Beni istemeyen partimde, durmanın anlamı yok” cevabını verdi.

Saka’nın Cumhuriyet Halk Partisi’nden 18 Şubat Pazartesi günü istifa etmesi bekleniyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Belediye Başkanı adayı olarak gösterilen Selman Hasan Arslan’ın basın ofisinden servis edilen “DSP Balıkesir İl Başkanı Akma: “Baba ocağımızda CHP’li Hasan Arslan’ı destekliyor!” başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığını iddia eden DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber gazetecilere yaptığı açıklamada kamuoyunun yanıltılmak istendiğini bildirdi.

Kanber, İl Başkanı olarak ismi yazılan kişinin ise DSP’den bir süre önce ihraç edilmiş bir isim olduğunu ve il başkanı olmadığını ifade etti.

Kamuoyunun gerçekleri yansıtmayan açıklamalar ile yanıltılmaya çalışıldığını öne süren DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kanber açıklamalarına şöyle devam etti;

“Birileri birilerine 1 Nisan şakası yaptı her halde. Hiç öyle bir durum yok. İl başkanım ve hukukçu kardeşlerim gereğini yapıyorlar. Ben 30 yaşında ilk milletvekilliğini tattım. Sonra bir dönem daha iki dönemdir seçilmeme rağmen belki bizim zamanımızda böyle idi. Bunları ilk defa yaşadık. Kabullenilecek bir yanı yok. Hasan Arslan’da her halde seçimi kaybettiğini anlamış ki böyle bir yola tavassut etti. Bizim adayımız Kamil Saka’dır. Kamil Bey ile birlikte yürüyeceğiz.”