Çocukluk hayaline bir daire parası harcadı

-Edremitli iş adamı Mehmet Akın çocukluk hayalini gerçekleştirmek için bir otomobille başladığı koleksiyonda rekor sayıya ulaştı. Balıkesirli iş adamı, yaklaşık 30 yılda 500 maket araba biriktirdi.-Akın’ın yaklaşık 30 yılda oluşturduğu koleksiyonunda otomobiller, kamyonlar, kamyonetler, otobüsler, arazi araçları, özel üretimler, çekiciler, hatta bir döneme damga vuran nostaljik markalar yer alıyor.

0
536
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Mehmet Akın, sıra dışı bir koleksiyona sahip.İş adamı Mehmet Akın, gittiği her ülkeden o bölgeye özgü bir otomobil maketi ile dönüyor.
Akın, iş yerinde özel camekanlar içinde sergilediği orijinalinin bire bir aynısı 16/ 8 ve 4/ 3 oranında ölçekli maket Arabalarına büyük önem veriyor.
Araba tutkunu iş adamı yaklaşık 500 bin lira değerindeki koleksiyonu ileriki yıllarda bir eğitim kurumunda müze bölümü oluşturup bağışlamayı hedefliyor.
yaptığı açıklamada, araba merakının 5- 6 yaşlarında başladığını söyleyen Akın; “Yaklaşık 26 senedir bu arabaları biriktiriyorum. En büyük hobim de bu arabalar benim. Yaklaşık 500 maket arabam var. Bu koleksiyonun mali değeri bayağı yüksek. Yarım milyon lira civarında var” dedi.
Genellikle gittiği yerlerden o yöreye özgü eski klasik araba maketleri aldığını kaydeden Akın; “Genellikle eski arabaları biriktiriyorum. Bunların en büyük özelliği iş için genellikle yurt dışına gidip geldiğimden her gittiğim ülkede bu eski klasik arabaları topluyorum. Bu araçlar bire bir orijinal minyatür. Ölçekleri 16/ 8 olan da var, 4/ 3 olan da var. Ama hepsi birebir gerçeğiyle orijinal” diye konuştu.