COP 25 Madrid’de yapılacak

0
173
KABOTAJ Kurtuluş

Şili’nin 30 Ekim 2019 günü ev sahipliğinden çekildiği Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP 25) 2-13 Aralık 2019 tarihlerinde İspanya’nın ev sahipliğinde Madrid’de gerçekleşecek Birleşmiş Milletler resmi kararı duyurdu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCC) Genel Sekreteri Patricia Espinosa BM’nin konu ile ilgili kararını Twitter hesabından paylaştı.

31 Ekim 2019 tarihinde İspanya hükümeti adına konferansa ev sahipliği yapma teklifini ileten İspanya Başbakanı Pedro Sánchez de Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesaj ile kararı harika olarak nitelerken İspanya’nın organizasyon için çalışmaya başladığını söyledi.

UNFCC Sözcüsü Alexander Saier de yaptığı açıklamada İspanya hükümetinin 25 bin kişinin katılmasının beklendiği zirve için vize işlemlerini hızlandıracağını, seyahat ve konaklama organizasyonuna yardım için de bir ajans oluşturacağını söyledi.

Şili’de düzenlenmesi planlanan zirveye katılmak için Amerika kıtasında olan ve bu kıtaya seyahatini karbon emisyonuna yol açmamak için uçak yerine fosil yakıt kullanmayan bir tekne ile gerçekleştiren İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg ise yayınladığı mesaj ile esprili şekilde dünyanın yarısını yanlış yönde dolaştığını söyledi.

Greta Thunberg mesajında Kasım ayında Atlantik’i tekrar geçecek bir ulaşım yolu bulmak için yardım talebinde bulundu.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/cop-25-madridde-yapilacak/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=gecen_haftanin_oene_cikan_haberleri&utm_term=2019-11-04

HABER: BÜLENT ÖZGEN