Derin Deniz Madenciliği Türlerin Tükenmesine Yol Açabilir

0
236
KABOTAJ Kurtuluş

Greenpeace, derin deniz madenciliğinin ekolojik dengeyi geri dönülemez biçimde değiştirerek iklim krizini daha da kötüleştirebileceğine dikkat çekti.

Greenpeace’in ‘Derin Sularda’ başlıklı raporunda, maden şirketlerinin çoğunlukla akıllı telefon ve bilgisayar üretiminde kullanmak için deniz tabanındaki değerli mineralleri elde etmeye çalışırken karbon depolayan tabakalara zarar verdiğini belirtti.

Karbon salınımına olumsuz etkileri olan uygulamaların yanısıra, nispeten yeni bir alan olan derin deniz madenciliğinin ‘açgözlü bir endüstri’ olduğu belirtilen raporda, uygulamaların ‘daha inceleme şansımız olmadan gezegendeki en büyük ekosistem olan derin denizi yok edebileceği’ vurgulandı.

BM okyanusları korumuyor, şirket çıkarlarını gözetiyor

Raporda derin deniz madenciliği endüstrisinin düzenlenmesinden sorumlu Birleşmiş Milletler Uluslararası Deniz Yatağı Otoritesi’nin (ISA) ekosistem çeşitliliğini korumak yerine ‘rant ve şirket çıkarlarını gözettiği’ savunuldu.

Çin, Kore, Britanya, Fransa, Almanya ve Rusya gibi ülkelerde, aralarında ABD’li silah üreticisi Lockheed Martin’in iştirakının da bulunduğu henüz madencilik işlemine başlamamış şirketlere Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu’nda yaklaşık 1 milyon kilometrekarelik bir alanda 29 arama ruhsatı verildi.

KAYNAK : http://www.diken.com.tr/greenpeace-derin-deniz-madenciligi-turlerin-tukenmesine-yol-acabilir/?fbclid=IwAR2XPIBeVXG3WDabOMkKdP7iRlMqC4-rj2zZOKPEfnfXEgpjhhfZrdGCjeM

HABER. BÜLENT ÖZGEN