Dördüncü İda Ultra Maratonu Kazdağları’nda yapıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Kazdağları arasında gerçekleştirilen maratona, 20 ülkeden yaklaşık bin 100 sporcu katıldı.

0
263
KABOTAJ BAYRAM

Balıkesir’in Edremit Belediyesi öncülüğünde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen İda Ultra Maratonu yapıldı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları arasında 102 kilometrelik “İda Ultra”, 62 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Kutup Ayısı Köy Koşusu” adlı 4 parkurda gerçekleştirilen organizasyonda, 20 ülkeden yaklaşık bin 100 sporcu, dereceye girebilmek için ter döküyor.

Sporcular, dünyanın en büyük ikinci oksijen kaynağı olarak nitelendirilen Kazdağları’nın endemik bitki türleri, Zeus Altarı, tarihi Roma Köprüsü, Şahin Deresi Kanyonu, yüzyıllardır ayakta duran tarihi köyleri, Sutüven Şelalesi, zeytin tarlaları, kaplıcaları ile doğal ve kültürel zenginliklerinin arasındaki parkurlarda koşuyor.

Ultra maratonun organizasyon komitesi başkanı Polat Dede, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinlikte katılımın her geçen sene arttığını söyledi.

Dünyanın değişik ülkelerinden sporcuların geldiğini kaydeden Dede, “Yeşilyurt köyünde İda Ultra Maraton’un dördüncü senesi için start verdik. Sabah yedi startı ile birlikte yaklaşık 120 sporcu 60 km 102 km yarışında Start aldılar.  Güzel ve keyifli bir Start oldu. Dördüncü senemizde biz burada Edremit’te ve Kuzey Ege’de yaklaşık bin 100 sporcuyu aileleriyle birlikte ağırlıyoruz. Edremit bölgesindeki Güre Mahallesi’nde bulunan bütün oteller dolu durumda. Yaklaşık 2 bin- 2 bin 500 konaklama var. İlerleyen senelerde Edremit Belediyesinin desteğiyle ve sponsorlarımızın destekleriyle çok daha büyüyeceğine ve çok daha fazla ülkeden katılımcıyla birlikte çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum. “dedi.

İda Ultra Maraton’un Kuzey Ege’de düzenlenen tek maraton olduğunu belirten Dede, “Kazdağları’nda özellikle bu muhteşem coğrafyada yani köylerinden akarsularına vadilerinden tarihi noktalarına denizinden da var her şeyiyle Kazdağları’nı insanları koşarak gezdiriyoruz 10 kilometre boyunca.  Çok da keyifli oluyor. Bu coğrafyanın bu koşuyla bölgenin tanınması bize de mutluluk veriyor. Bizim de katkılarımız oluyordur Kazdağları’nın tanınmasına. Kazdağları biliyorsunuz çok önemli bir değer” ifadelerini kullandı.

Maratona İstanbul’dan katılan Beycan Vatansever “Aydos 537 ekibindeyim.  İlk kez katılıyorum buraya. Parkur süper, parkur muhteşem. İnşallah buradan sonrası da güzel olacaktır. Yarışmacı arkadaşlara başarılar” diye konuştu.

İzmir’den gelerek İda Ultra Maraton’da koşan Alper Durgun,

Parkur çok güzel olduğunu ve bu sene dördüncü katılışı olduğunu ifade ederek daha da tecrübe kazanarak devam edeceğini söyledi.

İzmir’den katılan başka bir yarışmacı olan Ekin Polat da ilk defa 35 kilometre koştuğunu dile getirerek şunları söyledi; “Normalde triatlon yapıyorum. Parkur gayet güzeldi.  Daha önce bir kere daha ultra konuştum. Onun parkurunun koşması çok daha zordu. Çok keyifli bu parkur çok güzel. Doğal güzelliklerin içerisinde koşuyoruz.

İda Ultra Maratona Fransa’nın başkenti Paris’ten katılan yarışmacı ise bölgeyi çok beğendiğini ve koşmayış sevdiğini söyledi.

İda Ultra Maratonu, pazar günü ödül töreniyle sona erdi.