Dünya Geri Dönüşüm Günü

0
333
KABOTAJ Kurtuluş

Küresel Geri Dönüşüm Vakfı bu yıl ilk kez 18 Mart 2019 tarihini Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlarken Günün önemine dikkat çekmek üzere, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından açıklamalar yapıldı.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu konuyla ilgili basın açıklamasında, “Evde, işte, okulda, yolda, her yerde üretirken, tüketirken atık çıkarıyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz ve iklimimizi değiştiriyoruz. Bu nedenle atık yönetimi şart. Çöpte bizleri bekleyen cevheri fark edip, geleceğe geri dönüşümün ekonomik gücüyle ilerlememiz gerekli.” dedi.

Atıkların ülkemizin ulusal serveti olan yeşil ekonominin ham maddeleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu: “Geri dönüşümü desteklemek, gezegenimizi korumak için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı tarafından ilk kez Ekim 2018’de böyle bir günün kutlanması önerildi. Bu anlamlı günün, Birleşmiş Milletler Günü olarak tanınması için Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) de büyük bir çaba gösteriyor. 18 Mart tüm dünyada ilk kez bu yıl Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanacak.” açıklamasında bulundu.

2019 geri dönüşüm için farkındalık yılı olacak

Günlük hayatımızda kullandığımız ya da tükettiğimiz birçok ürün sonrasında atık oluşturduğumuzu belirten Prof. Dr. Karaosmanoğlu, kağıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar gibi atıkların endüstri için geri dönüştürülebilir ham madde niteliği taşıdığını unutmamamız gerektiğini hatırlatarak herkesi atıklarını geri dönüşüme kazandırarak ziyan etmemesi konusunda harekete geçmeye çağırdı.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/18-mart-dunyada-ilk-kez-dunya-geri-donusum-gunu-olarak-kutlaniyor/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+Güncel+Haber+Bülteni%29
BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ