Durugöl Sit Kapsamına Alınmalı

0
233
KABOTAJ Kurtuluş
Ordu Çevre Derneği, “Özel Proje Alanı” içindeki Durugöl’ün korunması için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvuru yaptı.

Durugöl’ün Ordu Altınordu ilçesi için önemli bir alan olduğunu belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Gölün ve çevresinin “Özel Proje Alanı” kapsamına alınmasından bu yana halkın önemli talebi burasının korunup yeşil alan olarak kullanıma açılması oldu. Mahalle ve ilçe kapsamında etkinlikler düzenlendi. Sonuç olarak, betonlaşan Ordu’da nefes alınabilecek bir yer olan Durugöl betonlaştırılmamalıdır. Bu konuda dernek olarak girişimimiz devam ediyor.” dedi.

DURUGÖL’E SAHİP ÇIKIYORUZ

Gönül, Durugöl’ü kurtarmak için her yolu denediklerini belirterek; “29.05.2019 tarihinde Ordu ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yazımızı gönderdik. Yazımızda “Ordu Büyükşehir Belediyesi Akyazı Mahallesi’nde yer alan Durugöl yaban hayatı açısından oldukça zengin ekolojik olarak hassas bir sulak alandır.

Durugöl birçok göçmen kuşun beslenme ve konaklama alanı olmasının yanı sıra birçok yerel kuş türünün de üreme ve barınma alanıdır. Ayrıca gölün çevresi oldukça zengin biyolojik çeşitliliğe de sahiptir. Birçok flora ve founa türünü barındırmakta olup, etrafındaki kullanımlardan dolayı tehdit altındadır.

Durugöl sulaklarının gelecek nesillere aktarılması Ordu halkının ve STK’lerin hassasiyetinin olduğu bir konudur. Bu nedenle Durugöl sulak alanının koruma altına alınmasını önem arz etmektedir. Söz konusu sulak alanın ‘Doğal sit olarak veya alanın özelliğine uygun bir koruma statüsünün verilmesini” talep ettik”

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/380784/orcev-durugol-sit-kapsamina-alinmali (Ordu/EVRENSEL)

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ