Edremit Belediye Başkanı Saka’ya Ceza Verilmesine Tepki

0
777
KABOTAJ Kurtuluş

Kamil Saka’ya destek vermek amacıyla CHP İlçe binası önünde toplanan partililer, destek sloganları attılar.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, dürüstlüğü, insan severliği ile kamu yararını gözeten tavrıyla Kamil Saka’nın Türkiye’ye örnek olmuş bir Belediye Başkanı olduğunu söyledi. Biçki, “Belediye Başkanı Kamil Saka’nın böyle bir kıytırık, abidik-kubidik suçlamayla suçlanması akıl alır gibi değil. Türkiye’deki adaletin hangi noktaya geldiğini, çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır” diye konuştu.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise konuşmasında şunları söyledi: “Sayın başkanımıza yapılan bu haksızlık, Türkiye’de ki ilk haksızlık değil. Kamil Saka’ya verilen bu cezanın hukukla ilgisi yoktur. Siyasi kararlardır. Biz bu ülkede hak, hukuk ve adaleti savunuyoruz. Sonuna kadar da devam edeceğiz. Kamil Saka’ya o cezayı veren o hakim, savcıya da lazım olacaktır. Kamil Saka 30 yıldan beri aramızda. Kimse Kamil Saka’yı yolsuzlukla, hukuksuzlukla suçlayamaz. Kimsenin haddi değildir. Sonuna kadar başkanımızın yanındayız, arkasındayız.”

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da kendisine destek için parti binası önünde toplanan yüzlerce kişiye teşekkür ederek “Yıllardır Edremit Belediyesinde müfettiş eksik olmadı. Bir tane müfettiş odası yetmedi, ikinci müfettiş odasını da yaptık. Kimisi Fetöcü çıktı kimisi şu oldu, kimisi bu. Edremit Belediyesi belki tarihinde ilk defa Sayıştay’dan teşekkür belgesi aldı. 10 yıl önce kapanmış bir taş ocağının ruhsatını denetlemedi diye, hak mahrumiyeti verdiler. Ben tek bir şey söylüyorum. O hak mahrumiyeti bana değil, Edremit’e ve Edremit halkına verilmiştir. Edremit’in değerleri, Edremit halkı için yatırıma dönüyor. Edremit yıllardır görmediği yatırımlara kavuşuyor. Ve bunlar yapılırken Edremit’in hiçbir malı satılmıyor. İmarda Edremit’in geleceği satılmıyor. Tek bir şey söylüyorum, hiçbiriniz Kamil Saka’ya ve yönetimindeki ekibe baş eğdiremezsiniz. Hiç biriniz ne yaparsanız yapın diz çöktüremezsiniz. Biz sadece Allah’ın önünde diz çökeriz. Mustafa Kemal’in anıtında baş eğeriz. Ve her gün her yerde, herkese karşı yaptığımız her işin hesabını veririz. Biz yattığımız zaman yatağımızda rahat uyuyabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi dışında, Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanları bu eylemden dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek, Edremit halkının yanında olan her türlü iş ve işlemde bizimle beraber olduklarını söylediler. Ondan dolayı da gerek ilçe başkanlarına, gerekse belediye meclis üyesi olan her partiden arkadaşlarıma, sizlerin huzurunda Edremitliler adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Şunu biliyorum. Sayılı gündür, gelip geçer ama şunu bilsinler ki bu 38 günlük süreçte dinlenmiş olan Kamil Saka dün bir koşturuyorsa, yarın bin koşturacak” sözlerini sarf etti.

Parti binası önündeki basın açıklamasına CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki ve Balıkesir CHP parti Meclisi Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Ayvalık Belediye Başkan Vekili Salman Kayran, ile çok sayıda partili katıldı.