Edremit Belediyesinde Seçim

0
843
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesi Belediye Başkanı Kamil Saka’ya “görevini kötüye kullanmak” suçundan memuriyetten uzaklaştırma cezası verilmesinin ardından yapılan seçimde Meclis Üyesi Mehmet Ertaş 38 günlüğüne başkan vekili seçildi.

 

Güre beldesinin belediye başkanlığını yaptığı dönemde bir taş ocağı ruhsatıyla ilgili “görevini kötüye kullanmak” suçundan Edremit 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan ve geçen hafta bin 500 lira para ile 38 gün memuriyetten uzaklaştırma cezasına çarptırılan Kamil Saka’dan bu süre için boşalan koltuk için Edremit Belediyesinde seçim yapıldı.

 

Olağanüstü meclis toplantısında, ilgili Belediyeler Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca Edremit Belediye Başkan Vekili seçimi gerçekleştirildi.
AK Parti ile MHP’nin aday göstermediği oturumda CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Ertaş, kullanılan 31 oyun 21’ini alarak 38 günlüğüne başkan vekili seçildi.

Olağanüstü meclis toplantısına başkanlık eden Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Özkoca, yaptığı konuşmada, Saka’nın hak mahrumiyetinin 27 Ağustos’ta sona ereceğini söyledi.

Bu süreçte bir vekil tayin edilmesi gerektiğini vurgulayan Özkoca, şunları kaydetti:

“45’nci maddenin B bendinde, ‘Başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezası alması durumunda bir başkan seçimi yapılır’ deniliyor. Gizli oy ile biz burada mevcut üye sayısının 3’te 2’sinin oyuyla 38 günlüğüne başkan vekilini seçiyoruz. 31 meclis üyesi oy kullandı. Bunlardan 10 tane oyun boş kullanılmasıyla 3’te 2 çoğunluk olan 21 oyu alarak Meclis Üyesi Mehmet Ertaş, Edremit Belediye Başkan Vekilliğine seçildi.