Edremit Çizik Yeşil Zeytini AB yolunda

Tescilli “Edremit Çizik Yeşil Zeytini” Türkiye Odalar Birliği ve Borsalar birliği coğrafi işaret danışmanları tarafından denetlendi. Coğrafi işarete sahip “Edremit Çizik Yeşil Zeytini” Avrupa Birliği yolundaki ilk denetiminden geçerek tam not aldı.

0
1144
ÇEVRE GÜNÜ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Edremit Körfezinin tescili ürünü olan hologramlı “Edremit Çizik Yeşil Zeytini” ile ilgili Ticaret Odasında bir basın toplantısı yapıldı. Toplantı sonunda heyet üreticileri gezerek denetimlerde ulundular. Denetim esnasında Edremit Çizik Yeşil Zeytinin tescil belgesindeki uygun şartnameye uygunlukları olup olmadıkları araştırıldı.

Denetim komisyonu tarafından Coğrafi işaretleri alan zeytin üreticileri ziyaret edildi ve denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildi.

Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon; “Edremit İlçemiz zeytin ve zeytinyağı sektöründe geniş bir yelpazeye sahiptir. 2014 yılında “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini” ibareli coğrafi işaretlerimiz Edremit Ticaret Odası tarafından tescili alınarak ülkemizde koruması sağlanmıştır. Menşe işaret olarak tescili yapılan coğrafi işaretimizin bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bizler için önemlidir. “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini” ibareli Coğrafi işaretimizin Avrupa Birliğine başvurusu için hazırlıklarımız son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. İlk defa ürünün iç denetimi yapılarak denetim raporunun da başvuru dosyasına eklenmek suretiyle AB komisyonuna sunulacaktır. Diğer bir husus ise yine ilk defa bir zeytin çeşidi olarak avrupa birliği komisyonuna başvuru yapılan ürün kategorisinde olmanın ayrıcalığı taşıyoruz” dedi.

Edremit Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanı Hamit İzmirli, Edremit bölgesinde 15 ile 20 bin ton arasında sofralık yeşil zeytin üretimi yapıldığını bildirdi.

İzmirli, “Coğrafi işaretler memlekete artı bir değer katar. 10 liralık zeytin 15 lira olur. Ekonomik değer katacak. Çünkü bizim yeşil zeytinimiz çok özel. Edremit’in yeşil zeytini çok özel. O yüzden coğrafi işareti verdiler. Kaşımıza gözümüze vermediler. Coğrafi işaretler bir memlekete ekonomik değerler Ayvalık zeytinyağı için aldı daha fazla yağ satmaya başladı. Biz de yeşil zeytinimizi eğer güçlendirirsek daha yüksek fiyatlara satabileceğiz. Sadece Türkiye’de değil dünyada bilinirliliğini arttıracağız Edremit çizik zeytininin. Çünkü Edremit yeşil çizik zeytini çok özel. Her yerde yetişmeyen bir ürün. Kabuğuyla, çizmesiyle, işçiliğiyle natürel bir zeytin. Burada Avrupa Birliği Komisyonuna gitmek için firmalarda denetleme yapıldı. Denetleme yapıldıktan sonra Avrupa Birliğine gideceğiz ve orada tescilimiz alacağız. Kşmler aldı? Malatya kayısısı aldı, Antep Baklavası aldı, bir de Aydın İnciri aldı. Biz zeytin olarak ilk çıkacağız ve gıdada 4. tescilli ürün olacağız. Dünyada da birinci olacağız.İnşallah iki sene içinde yaparız bunu da Avrupa tescilini alırız” diye konuştu.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Balıkesir Temsilcisi Uğur Erdoğan da Edremit Yeşil Çizik Zeytini için coğrafi ürün işaretlemesinin denetimlerini yapıldığını belirterek şunları söyledi;

“Edremit Yeşil Çizik Zeytini için bir coğrafi ürün işaretlemesinin denetimini yapıyoruz. Denetimlerimizde bu ürünün yöresel lezzet olduğuna dair coğrafi işaret tescil belgesindeki özelliklerin yürütülüp yürütülmediğini, onlara riayet edilip edilmediğini inceliyoruz. ‘Edremit Yeşil Çizik Zeytini’ coğrafi işareti alınan ürün Edremit Körfezi yöresinin havasından, suyundan, toprağından beslenen bir tür zeytin varyetesi. Bunun da belli şartlar altında salamurasını, asitliliğini düzenleyerek ve üretim meteorolojisine de riayet ederek elde edilen ürün ‘Edremit Yeşil Çizik Zeytini’ oluyor. Bunu bir başka yörede elde ettiğinizde aynı lezzeti alamayabiliyorsunuz. Zaten başka bölgede yetiştirilen üründen aynı tadı alamadığınız için ‘Edremit Yeşil Çizik Zeytini’ şöhret yapmış durumda. Aynı zeytin varyetesini bir başka yörede ekebilirsiniz ve onunla da aynı mamülü yapabilirsiniz ama bu yörenin tadını, bu yöredeki zeytinin tadını tutmaz.”

TOBB Coğrafi İşaretler uzmanı Sibel Aygün; “Avrupa Birliği komisyonunda tescili için başvurusu yapılan 13 coğrafi işaretlerimizden 11‘i oda ve borsalarımız tarafından yapılmış ve 11 ürün içerisinden Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı tescil ile sonuçlanmış bulunmaktadır. Diğer coğrafi işaretlerimizin tescili için işlemler devam etmektedir.“ ifadelerini kullandı.