Edremit Körfezi2nde lodos etkili oluyor.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Havran ilçelerini kapsayan Edremit Körfezi'nde öğlen saatlerinden itibaren şiddetini arttıran lodos bölgede etkili oluyor.

0
770
KABOTAJ Kurtuluş

https://youtu.be/EZi0UhgfawU

 Kuzey Ege’de öğlen saatlerinde başlayan ve giderek şiddetini arttıran lodos nedeniyle özellikle Edremit’in denize kıyısı bulunan Zeytinli, Güre, Altınoluk mahalleleri ile Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi kordonunu döven metrelerce yükseklikteki dalgalar ilginç görüntüler oluştururken vatandaşlar bu manzara önünde öz çekim yapıp fotoğraf çektirdiler.

Öğlenden itibaren etkili olmaya başlayan ve hızı zaman zaman 55- 60 kilometreye kadar ulaşan lodos fırtınası dev dalgalara sebep oluyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri yazılı bir açıklama ile bölgede etkili olan lodos fırtınası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı vatandaşların gerekli önlemleri almalarını istedi.

Açıklamada ayrıca, “Balıkesir’in batı ilçeleri olan Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç’te bu akşam saatlerinde başlayacak olan sağanak yağışların, bu gece ve yarın (Cuma) güney-güneybatı yönden esecek kuvvetli rüzgarla (40-60 km/sa) birlikte, kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli (21-75 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunası gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.