Edremit Körfezi’nde çevre kirliliği alarmı

Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) tarafından Edremit Körfezi'nde “Deniz kirliliği, sebepleri, sonuçları ve alınması gereken önlemler" konulu Basın açıklaması düzenlendi.

0
1398
KABOTAJ KABOTAJ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bir gurup çevreci tarafından “Deniz kirliliği, sebepleri, sonuçları ve alınması gereken önlemler” konulu basın açıklaması yapıldı.

Altınkum sahilinde Zeytinli Çayı ile Ege Denizi’nin buluştuğu noktada gerçekleştirilen basın açıklamasına Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) üyeleri ve çevreciler katıldı.

Platform adına okunan basın açıklamasında bir yaz sezonunun daha sona ermek üzere olduğu belirtilerek denizin yaz sezonunda geçen seneye daha kirli olduğuna dikkat çekildi.

Acil önlem alınmaması halinde tatilcilerin ve denize girecek yöre halkının seneye çok daha kirli bir Körfez ile karşı karşıya kalınacağının vurgulandığı basın açıklamasında; “Bu bölgede sürekli veya sezonluk olarak yaşayanlar, hepimiz sorunlarımızı sezon sonunda unutup gelecek sezon tekrar hatırlama lüksüne artık sahip değiliz. Zira, önlem alınmazsa Edremit Körfezi artık resmen elden gidiyor” dendi.

Sorunların kaynağının hızlı kentleşme ve plansız gelişme olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Talep var diye, son sürat zeytin kesip yazlık konut yapılıyor. Ancak yollar, su ve kanalizasyon hatları ile en önemlisi de arıtma tesisi yatırımları, çok ama çok geriden geliyor. İlçemizdeki arıtma tesislerinin hem kapasiteleri ve hem de kabiliyetleri çok yetersiz. Sürekli oturan nüfus dikkate alınarak inşa edilen arıtma tesisleri, yaz dönemi yoğunlaşan nüfus hareketi sonucunda çok yetersiz kalıyor. Arıtılmak için tesislere gelen atık sular, pek de arıtılamadan denize deşarj ediliyor. Altınkum Dalyan’da veya Şahindere’de oturanlar, arıtma tesislerinden kaynaklanan ve gece yarılarında ortalığı kaplayan kesif kanalizasyon kokularıyla uykularından uyanmak durumunda kalıyorlar. Sabahları ise denizin üzeri, kıyılarımız gözle izlenebilen kirliliklerle dolu oluyor. Hele uzun bayram tatillerinde bu durum iyice çekilmez hale geliyor. Bu nedenle, arıtma tesislerinin Kapasiteleri yaz nüfusu dikkate alınarak arttırılmalı ve sadece biyolojik arıtma yapabilen bu tesisler en kısa zamanda ileri arıtma yapar hale getirilmek zorundadır. Tek çözüm budur” ifadeleri kullanıldı.

Sorunların bir diğer kaynağının ise karasal kirleticiler ve çok sayıda özel arıtma tesislerinin yetersiz kapasiteleri olduğunun da vurgulandığı açıklamaya şöyle devam edildi;

“Karasal kirleticiler çok önemli. Burada dereler karşımıza çıkıyor. Örneğin, Edremit Çayı şehir çöplüğünün içinden geçiyor. Buradan sızan tüm kirleticileri bünyesine alıyor ve sonrada içine karışan kanalizasyon akıntıları, zirai ilaçlar, gübreler, besi çiftliği atıkları gibi her türlü kirleticiyle birlikte akarak Dalyan’da denize dökülüyor.  Döküldüğü yerden 500 metre ilerde ise, insanlar denize giriyorlar ve haliyle de hastalanıyorlar. Bu yaz, özellikle çocuklarda ishal ve ateşli hastalılar çok arttı. Hastanelere giden çocukların ailelerine doktorlar, öncelikle nereden denize girdiklerini sormaya başladılar. Bu hastalıkların kaynağının koliform ve streptekok olduğunu artık herkes biliyor. Havran Çayı, Kanlı Çay, Zeytinli Çayı, Akçay, Pina Deresi, Manastır Çayı, Şahin Deresi ve Mıhlı Çayı, denizimize sürekli kirlilik taşıyorlar. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine kadar Edremit Körfezi’ndeki denizin temiz ve sahilin güvenli olduğunun işareti olan Mavi Bayrak’lar ise artık neredeyse hemen hiç kalmadı. Artık bu kirliliğe dur demek için yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

Çevreciler tarafından düzenlenen basın açıklamasına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Emsar Aytekin de, “Denizlerimizdeki kirlilik insan ve canlı sağlığını tehdit eder boyutlarda, yetkililerin bu konuda gereken çalışmaları yapması için farkındalık eylemleriyle birlikte yasal süreçlerin de takipçisi olacak konuyu yakından inceleyeceğiz” dedi.

Sahilde ellerinde çevre kirliliğine dikkat çeken dövizlerle toplanan yaklaşık 150 kişilik gurup basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.