Edremit Körfezinde kuvvetli yağış yıktı geçti

Edremit Körfezi’nde dün geceden beri devam eden kuvvetli yağış nedeniyle bir zeytinyağı fabrikasının bahçe duvarı ile 200 yıllık bir ev kısmen yıkıldı, bir de çam ağacı devrildi.

0
327

Alınan bilgiye göre Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde iki gündür etkili olan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle Edremit ilçesinin Altınoluk Mahallesindeki 200 yıllık taş ve kerpiçten inşa edilmiş tarihi bir bina kısmen çöktü, Doyran Mahallesindeki bir zeytinyağı fabrikasının bahçe duvarı yıkıldı. Burhaniye ilçesinde ise Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bir çam ağacı devrildi.

Altınoluk Mahallesindeki binanın yola bakan yüzeyinde çöken duvar nedeniyle sokak kapandı. Çökme sırasında kimsenin sokaktan geçmemesi olası bir faciayı önledi. Görgü tanıkları, binanın kuvvetli yağış ve fırtınanın etkisiyle büyük bir gürültü ile çöktüğünü söyledi.

Çöken binanın koruma altında bir yapı olduğu ve gerekli tespit çalışmalarının ardından molozların kaldırılacağı öğrenildi.

Doyran Mahallesinde bulunan Hamit İzmirli’ye ait zeytinyağı fabrikasının bahçesinin duvarı da yağmur ve sert esen poyraz fırtınasına dayanamayıp yıkıldı. Altınoluk ve Doyran Mahallesinde incelemelerde bulunan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ev ve fabrika sahiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Saka Edremit’in Altınoluk ve Doyran Mahallelerinde meydana gelen her iki olayda da can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Öte yandan Burhaniye ilçesi Cumhuriyet Meydanında bulunan bir çam ağacı da büyük bir gürültü ile Hürriyet Caddesine devrildi. Devrilen çam ağacı nedeniyle uzunca bir süre trafiğe kapalı kalan Hürriyet Caddesi, Burhaniye İtfaiye Gurup Amirliği ekiplerince kesilerek parçalara ayrıldıktan sonra kaldırılarak yol trafiğe açıldı.