Edremit Körfezi’nde lodos etkili oluyor

Edremit Körfezi'ne kıyısı bulunan yerleşim yerlerinde kuvvetli lodos etkili oluyor.

0
1031
KABOTAJ Kurtuluş

Saatteki hızı 55- 700 kilometreyi bulan kuvvetli lodos özellikle Balıkesir’in Edremit ilçesinin Akçay, Altınoluk, Güre ve Zeytinli Mahalleleri ile Burhaniye ilçesinin Ören, Öğretmenler Mahallerinde sahil kesimlerinde etkisini gösteriyor.

Lodos nedeniyle oluşan dev dalgalar sahilleri dövüyor. Sahile yakın yerlerdeki çay bahçelerinin masa ve sandalyeleri metrelerce yüksekliğe ulaşan dalgalar nedeniyle sular altında kalırken kordonda gezinti yapan vatandaşlar ise dalgaların oluşturduğu ilginç görüntüleri ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekiyor, öz çekim yapıyor. Bazı vatandaşlar da kordondaki banklara oturarak denizi seyretmeyi tercih ediyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada İzmir, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir’in kıyı kesimlerinde saatteki hızı 55 ila 70 kilometre esen fırtınanın Pazar günü akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca kuvvetli rüzgar ve fırtınanın meydana getireceği ulaşımda aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli olması istendi.