Edremit Körfezi’ndeki zeytin üreticileri sezondan umutlu

-13 milyon ağaç varlığı ile Türkiye’nin en önemli zeytin, zeytinyağı üretim merkezi olan Edremit Körfez’inde üreticiler iyi bu sene bir sezon bekliyor.-Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı ve zeytin üreticisi Semerci;- Şu andaki ağaçların formundan ve bizim tırnak diye tabir ettiğimiz ilk mahsulün başlangıç noktası, bir anlamda bir doğum öncesi bir cenin olan görüntüye baktığımız zaman bu sezonda bölgemizin zeytininde çok önemli bir rekolte artışı olacağını tahmin ediyoruz.”

0
808
KABOTAJ Kurtuluş

Kazdağları’ndan aldığı bol oksijen ile dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını veren ağaçların bulunduğu Edremit Körfezi’ndeki zeytin üreticisi 2019- 2020 sezonundan oldukça umutlu.
Mevsim koşullarının şu ana kadar ağaçların lehinde seyretmesi ve şu anda zeytin ağaçlarındaki belirtilere bakarak fikir ürüten zeytin üreticileri bereketli bir sezon beklentisi içerisinde.
Doğa koşullarının izim vermesi halinde bu sezon oldukça bol zeytin mahsulü olacağını dile getiren Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, gazetecilere yaptığı açıklamada bu sezon zeytinde mahsulün iyi olacağını söyledi.
Edremit Körfezi, Balıkesir olarak zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülkemizde çok önemli bir konuma sahip olduklarını bildiren Semerci; “2018- 2019 sezonunda bizim bölgemizde oldukça düşük bir rekolte gözlendi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi bir önceki yılın zeytin ağacının yıllık bin saat olan soğuklama ihtiyacının maalesef tamamlanamaması 600- 700 saatlerde kalması gibi görünmektedir. Oysa 2019- 2020 yılın girerken 2018’in son aylarındaki soğuklamanın ve 2019’un ilk aylarındaki soğuklamanın zeytin ağacının ihtiyacı olan bin saati geçtiğini görüyoruz. Şu andaki ağaçların formundan ve bizim tırnak diye tabir ettiğimiz ilk mahsulün başlangıç noktası, bir anlamda bir doğum öncesi bir cenin olan hadiseye, görüntüye baktığımız zaman bu sezonda bölgemizin zeytininde çok önemli bir rekolte artışı olacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Edremit Körfezi’nde yaklaşık 40 bin ton yağ elde edilebilecek kadar rekolte olabileceğini kaydeden Semerci; “Tabi ki bunu zaman gösterecek. Mevsimsel farklılıklar ve ağacın aleyhine olan kuraklıklar, sert poyrazlar bu durumu etkileyebilir ama şu anda görüntü güzel bir yıl geleceğine işaret. Üretici için de bu işin ticaretini yapanlar için de iyi bir sezon demek. Zeytinyağı çok önemli bir ticaret ürünüdür ve yardımcı hammadde alınmaksızın yapılan bir ticari üründür. Bütün gelirleri ülkemizin kendine kalır. Bir araç ihraç edersiniz 100 Dolarlık bir araçtan büyük bir kısmını onun ithal malzemeleri için kullanırsınız ama ağacımız ve zeytinimiz böylesine bir ürünün tamamıyla ihracatından gelen gelirin ülkemize kalacağını bize bildirmekte” diye konuştu.
Bir önceki ihracat hacminin 90 bin ton olduğunu hatırlatan Semerci şöyle devam etti;
“Eğer Türkiye’de ki diğer bölgelerdeki ağaçların da durumu böyle ise bizim 300- 350 bin tonluk zeytinyağı hayalimizin gerçekleşeceğini umuyoruz. Hem üreticiler hem ticaret için hem de ülkenin insanının ekonomisi için çok güzel bir yıl olacağını tahmin ediyorum. Umarım bu gerçekleşir. Tabi şimdiden konuşmak biraz erken ama şu anki görüntü ümit veriyor bize. Bu ümitte umarım yansır ürünümüze ve bereketli bir yıl geçirmemize sebep olur.”
Zeytin çiftçisi Mustafa Erçevik de Geçen senenin kötü neticelenmiş olması hem yağ üretimi hem zeytin üretimi tane kalitesi açısından kötü neticelenmiş olmasından dolayı zeytin ağacının genetik olarak gösterdiği periyodisiteden dolayı önümüzdeki yılın iyi olacağını tahmin edebiliriz. Bizim sektörümüzde birçok parametre vardır. Bizim net bir şey söylememiz doğru olmaz ancak, bu parametrelerden soğuklanma ihtiyacı ve metrekareye düşen yağmur kilogramı şu anda yeterli gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl hem ağaçların keyfi hem de şu amda üreticilerin ağaçlara bakımı yeterli seviyede. Umarın sezon iyi olacak” şeklinde konuştu.