Edremit Yorkshire Kanarya Şov sona erdi

Balıkesir'in Edremit ilçe Belediyesi ile Yorkshire Kanarya Kulübünün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Yunanistan, Lübnan, İran ve Irak olmak üzere 6 ülkeden toplam 2 bin 17 kanarya, iki gün boyunca dereceye girebilmek için hünerlerini sergilediği

0
904
KABOTAJ Kurtuluş

“Edremit Yorkshire Kanarya Şov” etkinliğinde 22 kanaryaya derece verildi.

“Kanarya ırk güzellik yarışması” olarak da anılan etkinlikte Türkiye’nin yanı sıra 6 ülkeden getirilen 2 bin 17 kanarya değerlendirmeye alındı.

Hakemler Bob Pepper, Stephen Dominey ve Danielle Corso, en güzel Yorkshire cinsi kanaryayı seçmek için çaba harcadı. Yarışmada bu sene 22 kuş dereceye girerken İzmir’den katılan Çağlar’ın kanaryası “Edremit Yorkshire Kanarya Şov 2018″nin birinciliğini elde etti. Ergün Yavuzoğlu’nun kanaryası ikincilik kazandı. Ümit Çakır kanaryası ile üçüncülüğü ede ederken Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici de kanaryası ile dördüncülük kazandı. Yarışmada oluşturulan kategorilerde ilk 7’ye giren kanaryalar belirlendi.

Kupa töreninde açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 2 bin 17 kanaryanın Edremit Yorkshire Kanarya Şov Yarışmasında boy gösterdiğini ifade ederek “3. Edremit Yorkshire Kanarya Şov Yarışması’nın sonuna geldik. Burada derece alan kuşların sahiplerine ödüllerini vereceğiz. Her halde bu bugüne kadar Türkiye’de düzenlenen yarışmalar içinde en çok kuşun katıldığı bir yarışma oldu. Türkiye rekoru olduğu söyleniyor. Bu kadar insanı buraya topladık. Ulusal ve uluslararası medyada bu yarışma yer alacak. Edremit’in tanıtımına ve turizmine bundan daha büyük katkı olmaz” dedi.

Yarıma için gelen üreticilerin hepsinin büyük çaplı üreticiler olduğunu kaydeden Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici de “Bu üreticiler yarışma sonunda emeklerinin karşılığını almaktadırlar. Kısacası özveri ile çalışıp bir senenin emeğimi almak bu yarışmanın amacı. Yarışmaya 2 bin kuş katıldı. Bu bir Türkiye rekoru” ifadelerini kullandı.

İzmir’den gelerek katıldığı yarışmada bir çok kupayı kucaklayan Süleyman Çağlar da “Salonun en iyi kuşu benim kanaryam oldu. Bununla beraber yarışmada 10- 12 tane daha derecem var. Bu kadar çok derece almanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren kanaryaların sahiplerine kupa ve katılım belgeleri Edremit Belediye Başkanı Saka, Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici ve protokol üyeleri tarafından verildi.