Edremit yüzünü güneşe dönüyor

Balıkesir'in Edremit ilçesinde açılan güneş enerjisinden elektrik elde etme (Fotovoltaik sistemler) uzmanlık eğitimi başarıyla tamamlandı.

0
867
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Edremit Meslek Yüksekokulu ve Edremit Ticaret Odası tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansınca desteklenen “Edremit Yüzünü Güneşe Dönüyor” fotovoltaik sistemler teknik destek eğitimi sertifika töreni yapıldı.

Edremit Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen sertifika töreninde açılış konuşmasını yapan Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürü Raif Sakin: Güneş Enerjisi Fotovoltik Sistemler Teknik Destek eğitiminin önemli bir eğitim olduğunu vurgulayarak “Dış piyasada kişi başı 3 bin TL gibi bir maliyeti olan Güneş Enerjisi Fotovoltaik Sistemler üzerine verilen uzmanlık eğitim ve projemiz sayesinde 90 kişiye ücretsiz olarak verilmesi ilçemize 270 Bin TL’lik katma değer sağlamıştır” dedi.

Kaymakam Ali Sırmalı, ” İlçemiz için çok önemli gördüğüm bu projemizin başarıyla tamamlanmasından dolayı büyük mutluluk duymaktayım. Bu projemizin ilçemize büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Dış piyasada yüksek fiyatlara verilen bu eğitimin GMKA tarafından kabul edilen projemiz sayesinde 90 kişiye ücretsiz olarak verilmesi ilçemize önemli bir katma değer sağlamıştır. Eğitime katılan tüm katılımcılarımızdan burada öğrendikleri bilgiler ışığında kendi sektörlerinde fotovoltaik güneş enerjisi sistemi kurmalarını ve bu sistemi yaygınlaştırmalarını, dolayısıyla güneş enerjisinde Edremit ilçemizin adını ön plana çıkarmalarını özellikle istiyorum” diye konuştu.
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de şunları söyledi; “Edremit’te Üniversitemize bağlı 4 eğitim kurumunuz var. Hepsinin körfez bölgemize ayrı ayrı katkısı var. Edremit MYO ise en çok proje üreten birimimiz. Kendilerine teşekkür ediyorum.”
Güneş Enerjisi Fotovoltaik Sistemler konusunda uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayan 90 katılımcıya Uzmanlık sertifikaları protokol tarafından verildi.

Konferans Salonunda gerçekleşen sertifika törenine Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İlçe Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Onur Süer, rektör yardımcıları, Balıkesir Üniversitesi Senato Üyesi Edremit MYO kurucu Müdürü Prof. Dr. Irfan Ay ve diğer yetkililer katıldı.