Edremit zeytinyağı coğrafi işaretle tescillendi

Edremit Ticaret Odası tarafından, Edremit zeytinyağının coğrafi işaret tescili konusunda yapılan girişimler sonuç verdi. Tescillenerek hologramlı ambalajlarla satılmaya başlanan Edremit zeytinyağı için lansman programı gerçekleştirildi.

0
1056
KABOTAJ Kurtuluş

– Coğrafi işaret tescil lansmanı yapıldı

200 bin dekar arazide bulunan 3 milyon zeytin ağacı varlığı ile yılda yaklaşık 14 bin ton zeytinyağı üreten Balıkesir’in Edremit ilçesinin ana geçim kaynağı olan zeytinyağı, Edremit Ticaret Odası’nın (ETO) girişimleri ile tescillendi.

Yılda 70 bin ton zeytin üretimi gerçekleştirilen ilçede 2014 yılında ‘Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini’ adıyla coğrafi işaret alan Edremit Ticaret Odası, 1 yıldır sürdürdüğü tescil işlemlerini tamamlayıp, zeytinyağı için de Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı. Konuyla ilgili bir lansman toplantısı gerçekleştirdi.

Güre Mahallesi’ndeki Adrina

termal otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşmacılar coğrafi işaretin o bölgenin ürününün değerine değer katacağını, ancak bunun sağlanması için de piyasadaki yağların kontrollerinin sıkı yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, oda başkanı Coşkun Salon, Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş ve Kaymakam Ali Sırmalı açılış konuşmaları yaptı.

Edremit zeytinyağı tüketen vatandaşlara seslenen başkan Coşkun Salon, üzerinde hologram olan zeytin ve zeytinyağlarının satın alınmasını istedi.

Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı ve eski Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin gazetecilere yaptığı açıklamada; “Zeytincilik sektöründeki tescillere başlanmış olması Türkiye için bir atılımdır. Bundan sonra da markalaşma konusunda daha yaygın bir politikanın izlenmesi ve bu konuda devletin desteklerine ihtiyaç var. özellikle promosyon ve tanıtım destekleriye markalı ihracatın cazibeli hale getirilmesinde devletin önemli katkılar sunmasını bekliyoruz zeytincilik sektörü olarak. Bu coğrafi işaretin tüketicinin güvenli gıdaya ulaşmasında çok önemli. Dünya piyasalarında artık bu konjektörüel yapıda coğrafi işareti olmayan ürünlere itibar edilmediği ortamda tüketiciye ulaşmadaki güvenin sağlanması, üreticinin ütününün değerlendirilmesi ve bölgesel farklılıkları tüketiciye sunmak, dünyaya tercihlerini ortaya koyabilmesi açısından çok önem arz ediyor. Çünkü zeytin ve zeytinyağı yetiştiği bölgenin coğrafi coğrafi şartlarına, iklim özelliklerine, bitkisel yapısına uygun bir şekilde aromatik değer kazanır. Edremit Ticaret Odası’nın aldığı bu coğrafi işaret çok anlam ifade ediyor” dedi.

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, coğrafi işaretli ürünlerin önemine değinerek, üreticilerin de hologramlı ürünler satmalarında fayda olacağını vurguladı.

Semerci, “Coğrafi işaret bir bölgenin ürününü korumak ve gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli. Edremit, Zeytin ve Zeytinyağı sektörünün en üst kademesinde yer alan ilçeledir.hem nitelik hem nicelik açısından, kalite açısından bu bölgenin yağlarının çok farklı özelliklere sahip olduğu bilinmekte” diye konuştu.

Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon da “Zeytinyağının tescillenmesinin faydaları saymakla bitmez. Hem yöre üreticisine faydası olacak hem tüketiciye faydası olacak çünkü ürün coğrafi işaret kontrol altına alındığında bunun arkasında oda olarak durmak zorundayız coğrafi işaretin. Tüketicilerin coğrafi işaret logosu taşıyan holograma dikkat etmesi gerekiyor. Hem Avrupa, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği coğrafi işaret hologramına dikkat etmeleri gerekiyor. Tüketicinin güvenilir ürünü tüketmesi adına hem de bizim o ürünü daha rahat pazarlayabilmemiz adına” ifadelerini kullandı.

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Zekeriya Erdurmuş da, il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünün çalışmaları ile ilgili bilgiler vererek, Edremit Ticaret Odası’nı tebrik etti. Son olarak konuşan Kaymakam Ali Sırmalı ise, ilçe genelinde üretilen zeytin ve zeytinyağı ile ilgili istatistiki bilgiler verdi.

Toplantının açılış bölümünden sonra ara verildi ve akşam saatlerine kadar, zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili konularında uzman kişiler tarafından katılımcılara seminer verildi.