Edremit Ziraat Odası seçimleri

Edremit Ziraat Odası Olağan Genel Kurulu, 47 delegeden 38’inin katılımıyla gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde Mustafa Tan meclis başkanı, Ali Yılmaz Diker ise yönetim kurulu başkanı seçildi.

0
904
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Ziraat Odası organ seçimleri yapıldı. 78 Nolu Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Konferans Salonunda gerçekleştirilen genel kurula 47 delegeden 38’i katıldı.
Tek liste ile gidilen seçimlerde aday olan yönetim ve meclis üyeleri delegelerin oylarının tamamını aldı.
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği eski Başkanı Hüseyin Cahit Çetin, Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanlığı görevini Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Kurucu Başkanı Dr. Mustafa Tan’a devretti.
Genel kurulda Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin 32 yıllık eski Başkanı zeytincilik sektörünün duayen ismi Hüseyin Cahit Çetin de Edremit Ziraat Odası’nın onursal başkanı seçildi.
Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz Diker, “Bugün yaptığımız seçimle Edremit Ziraat Odasında yeni bir dönem başlıyor. Eski başkanlarımızdan rahmetli Cevdet Ercan’dan gelen bu geleneği 26 yıldan beri aynı zamanda Tariş birlik başkanı olan odamızda meclis başkanlığı yapmış olan Cahit Çetin bu görevini yaşından dolayı sonlandırdı. Bu dönemde aday olmadı. Bundan böyle görevi bizler yürüteceğiz. Geçmişte emeği geçen ve hizmeti olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizi onurla ve gururla yanlarında taşıdıkları için. Onların bize bıraktığı bu yolda devam edeceğiz” dedi.
Diker, 26 yıllık Başkan H.Cahit Çetin’e oybirliğiyle genel kurul kararı alarak “Onursal Başkan” olarak kendisine verdikleri bir zeytin fidanı tablosuyla bundan sonraki hayatına uğurladıklarını söyledi.
Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanlığı görevine seçilen Dr. Mustafa Tan da seçildikleri makamların gösteri makamı olmadığını belirterek bu makamların hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.
Dr. Tan konuşmasında “Bizde bir gelenek vardır, görevler talep edilmez verilir. Güzel olan bize bu görevin sizler tarafından uygun görülmesi. Bölgemizin, ülkemizin tarımının ve özellikle zeytinciliğinin çok büyük beklentileri var. Ben Tariş’te çalıştığım yıllarda Türkiye’de bütün zeytincilerin bir platformda birleşip üreticiden ihracatçıya kadar tek sesle bakanlığa bile yapılması gerekenleri önüne koyup yaptırmak için uğraştım. Bundan dolayı da Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyini kurmuştum. Ben Edremit Ziraat Odasının temsilcisi olarak UZZK’da bulunuyordum ama bundan sonra meclis başkanı olarak daha güçlü sesimizi duyuracağız. İnşallah Allah bizi utandırmaz” diye konuştu.
Edremit Ziraat Odası’nın sadece körfez bölgesinde değil Türkiye’de adının duyurulması gerektiğini vurgulayan Dr. Tan şöyle konuştu;
Türkiye’de adını duyuran bir ziraat odası neden olmayalım. Zeytinciliğimizi çok iyi tanıyoruz, diğer ürünleri çok iyi tanıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde bölge tarımının, buradan örnekle ülke tarımının güçlenmesi için çaba harcayacağız. Ben hepinize gelecek dönemin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
Yapılan seçimlerinde Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına Ali Yılmaz Diker, başkan vekilliğine Hüseyin Gürbüz, muhasip üyeliğe Ali Murat Temel getirilirken Meclis Başkanlığına Dr. Mustafa Tan ve meclis başkan vekilliğine de Fahrettin Erdim getiriledi.