Edremit’in kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü

Balıkesir'in Edremit ilçesinin kurtuluşunun 97'nci yıl dönümü törenle kutlandı.

0
245
KABOTAJ Kurtuluş

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, İlçe Kaymakam Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı vekili Topçu Albay Rizvan Çiper, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, vatandaşları selamlayarak kurtuluş günlerini kutladı.

Halk oyunları gösterisinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan; “Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü nedeniyle sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Dile kolay, 797 günlük bir işgalin ardından gelen 9 Eylül, sadece düşmanın kovulması değildir. Ötesinde anlamlar taşıyan bir tarihtir. Cesaretimizi, direnişimizi, mücadelemizi, özgürlüğümüzü anlatır. 9 Eylül,  Cumhuriyete giden yolda bir önsözüdür.” dedi.

Menderes Bulvarında yapılan resmigeçit törenlerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Atlı efeler protokol üyelerine kurtuluşu temsilen birer bayrak hediye etti. Protokol üyeleri bayrakları 3’er kez öperek teslim aldı.

Askerler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler, yaya olarak ve araçlarıyla gerçekleştirdiği geçiş töreni ilgiyle izlendi.

Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. yıl dönümü törenlerine İçişleri eski Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu da katıldı.