Edremitli kadınlar, eski eşyalara hayat veriyor.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde belediye tarafından açılan el sanatları kursuna katılan kadınlar, evlerindeki eski objelere yeniden hayat veriyor.

0
829
KABOTAJ Kurtuluş

https://youtu.be/xFX0vqxTjw8

Edremit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan el sanatları Kursu’na katılan 22 kursiyerin hazırladığı eserlerin yer aldığı sergi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Galerisi’nde açıldı.

Kursa katılan Edremitli kadınlar evlerindeki eski ahşap sehpa, kaşık, raf, küçük ve büyük sandık, çerçeve, cam vazolar gibi eski objeleri desen desen boyayarak yeniden hayat verdi.

Kurs hakkında bilgi veren Edremit Belediyesi El Sanatları Kursu Öğretmeni Behiye Burdurlu, Ahşap boyama kursunun amacının eskileri yenilemek olduğunu söyledi.

Burdurlu, “Eski olan objelerimizi, atılmaya yüz tutmuş ürünlerimizi geri dönüştürüyoruz. Kursa katılan öğrencilerim dışarıdan da sipariş almaya başladı. Eski sandıklar, eski cam vazolar, eski sehpalar ne varsa bunların hepsinin geri dönüşümünü sağlamış oluyoruz böylece ve az para harcayarak çok iş yapıyoruz” dedi.

Kurs eğitmeni Behiye Burdurlu, her yıl sonunda sergi açtıklarını ancak, yoğun talep ve kursiyerlerin isteği ile ilk kez yarı dönem sergisi açtıklarını da ifade etti.

ilçe belediye başkanı Kamil Saka, “Bu kurslarımızın artarak devam etmesi ve kurslarımızda üretilen malzemelerin ekonomik girdi olarak aile bütçesine geriye dönmesi umuduyla hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri ve belediyemizin ilgili birimlerinde ki arkadaşlarımızı kutluyorum” diye konuştu.

Kurs açılışında konuşan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ise öncelikle böyle bir olanağı sağlayan Edremit Belediyesi’ne ve katılan kursiyerlere teşekkür ederek, “Yöremizdeki kültürümüzün yansıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması anlamında bu tür etkinliklerin büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerin hazırladıkları el emeği göz nuru eserler 5 Ocak tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.