Edremitli öğrenci katı atıkları ayrıştıran cihaz yaptı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Edremit Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencisi Mustafa İşçen, sistem yazılım kodlamasını kendisi yaparak ev ve küçük işletmelerde kullanılabilecek otomatik katı atık ayrıştırma cihazı geliştirdi.

0
316
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü Öğrencisi    evlerde, işyerlerinde ve küçük işletmelerde cam, plastik ve metal eşyaları birbirinden ayıran bir cihaz yaptı.

Yüksekokul öğrencisi İşçen’in yaptığı ve bir katı atık kutusu içine monte edilen cihaz, konteynıra atılan atıkları hareketli bir bant üzerinde ilerleyen metal, cam, plastik gibi malzemeler sensörler yardımıyla ilgili noktaya yönlendirilerek birbirinden ayrıştırılıyor.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Algül, gazetecilere yaptığı açıklamada öncelikle amaçlarının okulda öğrencilere normal sivil hayatlarında karşılaşacakları birtakım konuları proje derslerinde ya da başka derslerde örnekleyerek, betimleyerek göstermek olduğunu söyledi.

Bununla ilgili birçok proje ürettiklerini kaydeden Algül, “Bunlardan bir tanesi de metal, cam ya da metal olmayan maddelerin ayrımıyla ilgili bir cihaz yaptık. Bu cihazda endüktif kapasitif sensörler bulunmakta. Bunların nasıl kullanılacağını bir ürün haline getirerek sisteme göstermek için böyle bir proje yaptık. “ dedi.

Bu tarz projelerin endüstride çok ayrıldığını hatırlatan Algül, “Özellikle katı atık ayrımı işlerinde bu tip ekipmanlar kullanılır. Metal, a metal cam gibi bu katı atıklar tekrar geri dönüşüm elde edilmesi için ayrıştırılma işlerinde ağırlıklı bunlar kullanılır. Bu tip makineler kullanılmaktadır” diye konuştu.

Edremit Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Mustafa İşçen, Türkiye’de çok fazla atık dönüşümü tesisi bulunmadığını ve ayrıştırma işlemini yaparak ülkemize geri dönüşümden katkı sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

İlk başta farklı ürünlerin nasıl algılanacağını araştırdıklarını ifade eden İşçen şöyle konuştu;

“Araştırmalarımızda metali, plastiği ya da camı nasıl algılayamayız, nasıl atarız diye Mehmet hocamızla beraber görüştük, konuştuk. 2- 3 aylık bir süre ile bu yönde çalıştık. Sonucunda da amacımıza ulaştık. Projemizde iki adet arduino bulunmaktadır. Biri arduino meagher, diğeri arduino uno. Bir adet kapasitif sensörü, bir adet endüktör sensörümüz bulunmaktadır. Kapasitif senrör camı veya plastiği algılayarak arduinoya 1 sinyalini verir ve buna göre arduinonun servosu 18 derece dönerek işlemini tamamlayarak camı yere atar. Cihazın üzerinde kullandığımız yazılımın kodlamasın da biz yaptık arduinoyu kullanarak.”