Edremit’te 2- 6 yaş arası 60 çocuğa diş taraması yapıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Dünya Ağız Sağlığı Gününde "Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Toplum Sloganıyla" ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekmek ve ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçli bir toplum oluşmasına katkı sağlamak amacıyla Diş Hekimi Mehmet Nebil Tekçe ve Diş Hekimi Ortodontist Pedodonti Bilim Uzmanı İsmail Korhan Gider tarafından 60 çocuğa ücretsiz ağız ve diş taraması yapıldı.

0
1668
KABOTAJ Kurtuluş

Etkinlik kapsamında, ilçede faaliyet gösteren özel bir gündüz bakım evinde bulunan 02-06 Yaş aralığında 60 çocuğa; sağlıklı beslenme şekilleri, ağız ve diş temizliği hakkında bilgilendiren uzman hekimler çocukların genel muayenelerini de yaparak diş sorunlarını tespit etti.

“Diş Karnesi” ve “Cesaret Sertifikası” verilen çocuklar, uzman hekimlere, her gün dişlerini fırçalama sözü verdi. İnsanların diş hekimi korkularını çocukken yenmelerine de yardımcı olmak isteyen uzmanlar, birçok hastalığın ağız ve diş hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığını hatırlattı.

Diş Hekimi Mehmet Nebil Tekçe, “Çocukların ilk kez diş hekimleriyle tanışmalarını sağladık. İnsanların daha çocuk yaşta diş hekimleri korkularını yenmelerini de hedefledik. Çocuklara diş taraması gerçekleştirdik ve tespit ettiğimiz aksaklıkları karnelerine işleyerek ailelerinin haberi olmalarını sağlıyoruz. Çocuklarımız büyüdüklerinde kalıcı dişlerinin sağlıklı olabilmesi için öncelikle süt dişlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Bu bakımdan küçük yaşta ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir. Çocuklarımızın, günlük olarak dişlerini fırçalamaları, ağız ve diş sağlığının yapılması çok çok önemlidir. Biz de bu bilinçle hareket ederek, polikliniğimizde böyle bir sosyal sorumluluk projesi başlattık ve projemizi geliştirerek sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlayacağız” diye konuştu.