Edremit’te Altınkum plajında deve güreşi

-Balıkesir'in Edremit ilçesinin Altınkum Mahallesinde plajda gerçekleştirilen deve güreşleri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Ege, Marmara ve Akdeniz'den 120 devenin katıldığı güreşler snunda derece alan develerin sahiplerine kupaları verildi. -Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, “Deve güreşleri bizim yörük kültürümüzde var olan bir etkinlik. Bu organizasyonu hazırlarken ilk defa plaj güreşiyle ilgi çeksin dedik. Türkiye'de ilk defa sahilde, plajda deve güreşi yapıyoruz.

0
1105

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Edremit İda Deveciler Derneği tarafından Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği’nin katkılarıyla bu yıl ilk kez plajda düzenlenen deve güreşleri yoğun ilgi gördü.

Her yıl Zeytinli Rock Festivalinin düzenlendiği Altınkum sahilinde gerçekleştirilen deve güreşlerine Aydın, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir’den toplam 120 deve katıldı.

Hava sıcaklığının 22 dereceyi bulduğu Edremit Körfezi’nde ilk kez sahilde düzenlenen deve güreşlerini izlemek için civar il ve ilçelerden yaklaşık 5 bin kişi geldi.

Kimi kamyon kasasında kimisi de tribünlerde kıran kırana mücadelelerin gerçekleştiği deve güreşlerini izlemeyi tercih ederken seyircilerden bazıları da bu seyri mangal keyfiyle birleştirdi. Kimi seyirciler de alanın üzerinde motorlu paraşütle uçarak güreşleri havadan izledi.

Dernek olarak ilk etkinlikleri olduğunu ve ilk defa sahilde deve güreşi organizasyonu yapıldığını belirten İda Edremit Deveciler Başkanı Serkan Varol, “Derneğimizi yeni kurduk. Sağolsun değerli dostlarımız arkadaşlarımız bizi kırmayarak Aydın’dan, Muğla’dan, Bodrum’dan, Çanakkale’den, Bayramiç’ten, Çan’dan develeri ile gelerek güreşlere katılarak bize destek verdiler. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Deveciliğin bir kültür olduğunu ifade eden Varol, “Devecilik kültürü bir dostluk, arkadaşlık, kardeşlik. Bu kardeşliği büyüklerimiz senelerce sürdürdü. İnşallah bundan sonra da biz senelerce sürdürmek için çalışacağız. Bizden sonra gelen nesillerin de bu kültürü sürdürmesini ümit ediyoruz. Güreşlere 120 deve katıldı. Akçay, Altınkum deniziyle, havasıyla, Kazdağlarıyla bu geleneklerle körfezimizde yer etmiş isim sahib, olmuş. Bu güzelliği herkese tanıtmak istedik. Deve güreşlerinin deniz kenarında yapılmasının asıl amacı budur” diye konuştu.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, “Deve güreşleri bizim yörük kültürümüzde var olan bir etkinlik. Bu organizasyonu hazırlarken ilk defa plaj güreşiyle ilgi çeksin dedik. Türkiye’de ilk defa sahilde, plajda deve güreşi yapıyoruz. Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği olarak güreşlere deve getiren tüm misafirlerin konaklamasını karşıladık. Dernek olarak destek veriyoruz bu kültüre. Önemli olan bu kültürün yaşaması, yaşatılması. Bölgemizde de daha da tanınır hale gelmesi en büyük amacımız. Aynı zamanda Edremit İda Deveciler Derneği himayesinde yapılıyor bu güreşler” ifadelerini kullandı.

Deve Güreşlerini izlemek için Altınkum sahiline gelen Gülen Üstüner, “Güzel bir deve güreşi izliyoruz. Keyif alıyoruz. Hava da bugün güzel. Bildiğim kadarıyla sahilde ilk defa gerçekleşiyor deve güreşi. Daha önce bu alanda rock festivali yapılıyordu ama bu ilk oldu bundan sonra da burada deve güreşleri yapılarak geleneksel hale gelir” şeklinde konuştu.

Sahildeki güreşleri devesini getiren Seniha Yüksel de şunları söyledi, “Güreşe getirdiğimiz deve kazanırsa çok iyi ve gururlu hissediyorsunuz deve sahibi olarak. Bu zamana kadar devem katıldığı hiç bir güreşi kaybetmedi ama bugün rakip deve baskın geldi. Bir kadın olarak bir deveye sahip olmak çok iyi ve çok duygulu bir his. Ha kendi çocuğun ha deve aralarında pek bir fark yok.”

Küçük, orta, büyük, başaltı, baş ve Güreşi ağası kategorilerinde gerçekleştirilen güreşlerde rakiplerini yenen develerin sahiplerine protokol tarafından kupaları verildi.